Strona korzysta z technologii Cookies (zobacz Polityka prywatności). Jeśli nie zgadzasz się z tym opuść stronę.

Cena za OC może jeszcze wzrosnąć? Jak uchronić się przed podwyżkami?

Co prawda, ceny samochodów potrafią być atrakcyjne, szczególnie tych używanych, ale koszta ich utrzymania nie wyglądają już tak zachęcająco. Im starsze auto, tym droższa polisa OC, zwłaszcza dla tych produkowanych przed 2005 rokiem. Dodatkowo, ubezpieczenie komunikacyjne OC, a przecież jest ono obowiązkowe, z miesiąca na miesiąc jest coraz droższe. Jest to związane z zakończeniem wojny cenowej ubezpieczycieli, a także narzuceniem podatku VAT na usługi zewnętrzne wykonywane na zlecenie ubezpieczycieli. I chociaż prasowe doniesienia uspokajają, to w momencie, gdy przyjdzie nam zapłacić za przedłużenie polisy, zastanawiamy się, dlaczego akurat parametry naszego samochodu wpływają na to, że OC z roku na rok jest droższe. Jak zatem uchronić się przed kolejnymi podwyżkami ubezpieczeń komunikacyjnych? Czy jest złoty środek na drożejące ubezpieczenie OC?Porównywarka OC AC skutecznym sposobem na tanie ubezpieczenie?

Jeśli chcemy kupić najtańsze OC, najlepiej skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych. Poszczególne parametry brane pod uwagę w czasie wyliczania składki za pośrednictwem tej rozbudowanej wersji kalkulatora ubezpieczeń są aktualizowane i systematycznie udoskonalane. Można dzięki temu obliczyć i kupić najtańsze ubezpieczenie dla naszego samochodu.

Obserwując wysokość cen OC od początku roku można stwierdzić, że polisa OC wzrosła średnio za I kwartał 2017 (zależnie od ubezpieczyciela) od 7% do 21%. Porównując składkę na ubezpieczenie OC tego samego samochodu w siedmiu różnych firmach uzyskamy różnicę w kwocie nawet 1000 zł! Po co więc niepotrzebnie przepłacać? Zwłaszcza, że ubezpieczenie OC nie chroni bezpośrednio nas, tylko osoby trzecie, które z naszej winy doznały szkody na mieniu lub osobie. Warto więc sprawdzić co może zaoferować nam porównywarka online, zanim podejmie się decyzję, czy zostać u swojego ubezpieczyciela, czy też szukać gdzie indziej lepszych warunków i cen za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Korzystanie z porównywarki ma też tę dodatkową zaletę. Jest ona obiektywna, bezstronna. Jeśli udamy się do agenta ubezpieczeniowego musimy liczyć się z tym, że zazwyczaj współpracuje on z jedną lub kilkoma firmami ubezpieczeniowymi i w danej firmie uzyskuje najlepsze prowizje. Porównywarka z kolei może od razu zaproponować nam podczas jednego wyliczenia oferty od kilkunastu ubezpieczycieli.

Od lipca znowu drożej

Niestety nawet najtańsze polisy komunikacyjne czeka niewielka podwyżka niezależna od dobrej lub złej woli ubezpieczycieli. Usunięcie art. 43 ust. 13 z ustawy VAT skutkuje tym, iż wszelkie usługi pomocnicze nabywane przez zakłady ubezpieczeń, które mogły dotychczas korzystać ze zwolnienia, od 1 lipca 2017 roku obciążone będą podatkiem VAT. Dotyczy to na przykład likwidacji szkód, usług assistance, komisarki awaryjnej, usług rzeczoznawców, czy usług orzeczników medycznych.

Dotychczas zwolnieniu z opodatkowania VAT podlegały zarówno usługi ubezpieczeniowe, usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych, jak również wszelkie inne usługi wykonywane niejako pomocniczo, w zakresie polis ubezpieczeniowych. W rezultacie wprowadzonych zmian zwolnienie przestanie obowiązywać w odniesieniu do usług właściwych i niezbędnych dla świadczenia usług ubezpieczeniowych, ale stanowiących odrębną całość. Doskonałym przykładem są tu usługi likwidacji szkód w ramach ubezpieczenia, realizowane przez podmioty zewnętrzne wobec ubezpieczyciela. Teraz ubezpieczyciel zacznie się zastanawiać, co wchodzi w zakres usług stanowiących odrębną całość, tym samym nieobjętych zwolnieniem, a usług ubezpieczeniowych i usług pośrednictwa podlegających zwolnieniu. Wnioskiem bezpośrednio płynącym z tych przemyśleń będzie podwyżka OC dla konsumenta. Ubezpieczyciele będą zmuszeni do takiego kroku ze względu na brak możliwości rozliczenia płaconego VAT-u.

O ile może wzrosnąć polisa OC w drugiej połowie 2017 roku?

Trudno oczywiście jednoznacznie przewidzieć i wyliczyć na jakie podwyżki trzeba sie przygotować. Jeśli utrzyma się tempo wzrostu składek, jakie zanotowaliśmy w I kwartale, to do końca tego roku, można się spodziewać, że składka na dany samochód może wzrosnąć nawet o 10%. Korzystając ponownie z porównywarki internetowej, łatwo zauważyć, że niechlubny wzrost zanotowało Generali. Reklamujący się intensywnie Link4 również czasy świetności ma za sobą i plasuje się na wysokich miejscach, jeśli chodzi o wysokość składek polisy. W tym rankingu dobrze wypada AXA ubezpieczenia i Aviva. Tutaj warto zaglądać i porównać składkę np. PZU z tą z AXA.

Pamiętajmy, że trud przeniesienia polisy od jednego ubezpieczyciela  do drugiego, nie zajmie wiele czasu. Wystarczy wypowiedzieć pisemnie umowę u dotychczasowego ubezpieczyciela. Wypowiedzenie OC można przesłać faxem, mailowo lub za pośrednictwem poczty i następnie zawrzeć nową umowę z innym ubezpieczycielem. Zysk ze zmiany firmy można liczyć nawet w setkach złotych. Nie obawiajmy się nawet co roku zmieniać ubezpieczyciela zwłaszcza, że zniżki na OC AC przechodzą razem z Tobą i nową polisą. Jeśli jesteś uważnym i bezszkodowym kierowcą możesz liczyć na zniżki nawet 70-cio procentowe!