Strona korzysta z technologii Cookies (zobacz Polityka prywatności). Jeśli nie zgadzasz się z tym opuść stronę.

Czy posiadanie dzieci wpłynie na cenę ubezpieczenia OC AC?

Małe dziecko - małe koszta, duże dziecko - duże koszta? Cóż, to powiedzenie również odnosi się do cen ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC. Dlaczego ubezpieczyciele pytają o ilość posiadanych pociech i ich wiek? Co ma cena OC i AC do dzieci przewożonych w samochodzie?Bezdzietni tanio nie mają

Okazuje się, że całkiem sporo. Wyliczając ceny ubezpieczenia komunikacyjnego, za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeniowej online, jesteśmy pytani o ilość posiadanych dzieci i jak często są one przewożone w naszym samochodzie. Jeśli odpowiadamy, że dzieci przewożone są regularnie i wychowujemy przynajmniej jedno dziecko poniżej 15 roku życia czeka nas miłe zaskoczenie. Dlaczego? Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe cenią sobie takich klientów pod swoimi skrzydłami.

Jak się bowiem okazuje, rodzice małych dzieci jeżdżą bezpieczniej, wolniej, rozważniej i przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Dodatkowo taki profil kierowcy rzadziej zdecyduje się na jazdę pod wpływem środków odurzających w przeciwieństwie do osób bezdzietnych lub jeżdżących bez pociechy w samochodzie. Oczywiście, nie jest to regułą, jednak ubezpieczyciele mimo wszystko tej grupie klientów są gotowi przyznać upust na ubezpieczenie OC AC rzędu nawet 30%. Tak. Posiadasz i często jeździsz z małymi dziećmi? Zapłacisz nawet ⅓ ceny mniej za ubezpieczenie. Brzmi dobrze?

Single i rozwodnicy! Szykujcie się na dodatkowe koszta!

Osoby będące w związkach nieformalnych, po rozwodzie, albo po prostu decydujące się na życie w pojedynkę również nie są obdarowywane dodatkowymi zniżkami na OC i AC. Muszą wręcz liczyć się ze zwyżkami na poziomie 15-20% ceny w porównaniu z osobami w związkach formalnych. Stan cywilny bowiem również, zdaniem towarzystw ubezpieczeniowych, ma duży wpływ na naszą jazdę. Osoby samotne, nie mając za dużo do stracenia (brak żony, męża, dzieci i monstrualnego kredytu hipotecznego), śmielej i częściej dociskają pedał gazu. Osoby, które posiadają rodzinę rzadziej decydują się na mrożące krew w żyłach manewry na drogach i wymuszanie pierwszeństwa.Bardziej doceniany jest również przez nich hamulec i przepuszczanie pieszych na pasach (tak, kierowca ma obowiązek przepuścić pieszych na pasach).

Nie tylko OC, ale również AC taniej z dziećmi!

Dodatkowo, jeśli ktoś zdecyduje się na kupno ubezpieczenie nieobowiązkowego Autocasco, czyli AC, a dodatkwo posiada dzieci i jest w związku małżeńskim może liczyć nie tylko na upust 30% za OC, ale również aż 25% zniżki na AC. Czy taka sytuacja jest tymczasowa? Na pewno nie. W kraju, gdzie ceni się wartość rodziny, na pewno nie trzeba się martwić o tymczasowość takich zniżek, tylko śmiało i bez obaw zgłaszać agentom ubezpieczeniowym lub wpisywać w porównywarkach ubezpieczeniowych ilość przewożonych regularnie dzieci i odpowiednie upusty na polisę komunikacyjną od razu zostaną naliczone.

Wszystko co piękne i tanie musi się kiedyś skończyć

Złą wiadomość mamy natomiast dla osób, których dzieci niedługo skończą 15 rok życia. Ubezpieczyciele mogą bowiem domniemać, że rodzić niedługo zacznie uczyć dziecko jeździć samochodem i, co gorsza, powalać na samodzielną jazdę zaraz po uzyskaniu prawa jazdy. Wiąże się to oczywiście z większym prawdopodobieństwem stłuczek i kolizji. Jeśli więc wasze dzieci niedługo będą pełnoletnie należy liczyć się ze znacznymi i niespodziewanymi zwyżkami za OC i AC. Może to być nawet 15% więcej niż w porównaniu cenami polis dla osób z małymi dziećmi.