Strona korzysta z technologii Cookies (zobacz Polityka prywatności). Jeśli nie zgadzasz się z tym opuść stronę.

Dlaczego warto się ubezpieczać?

Właściwie wszystko, co ma dla nas jakąś wartość, dobrze jest ubezpieczyć. Samochód, w razie stłuczki czy kradzieży, dom, od losowych zdarzeń czy nieproszonych gości i życie, by zabezpieczyć przyszłość najbliższych. Poza polisą OC na samochód, wszystkie inne ubezpieczenia są dobrowolne, a więc sami decydujemy, czy są nam potrzebne, czy też nie. Niezależnie jednak od tego, co wybieramy, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale też na zakres działania czy wyłączenia z umowy. Jak się więc mądrze i tanio ubezpieczyć?Jak wybierać oferty i kupować polisę?

O ubezpieczeniach prawie wszystko powie nam albo doradca ubezpieczeniowy, albo zwyczajnie internet. Wyszukiwarka to przydatna kopalnia wiedzy i to nie tylko, by sprawdzić ceny, ale przede wszystkim, by zorientować się, z jakich ubezpieczeń możemy skorzystać i jakie będą nam przydatne. OC komunikacyjne jest obowiązkowe, ale cała reszta już nie. Nie warto jednak na obowiązku poprzestać, bo kiedy okradną nam mieszkanie, grad kompletnie zniszczy nam nowy samochód albo po wypadku będziemy musieli spędzić długie miesiące na rekonwalescencji, to bez odpowiednich polis, funduszy będziemy musieli szukać we własnej kieszeni. Dobrze jest więc czytać, co możemy ubezpieczyć i na co zwracać uwagę, a na koniec odwiedzić stronę z kalkulatorem ubezpieczeniowym online. To dobre miejsce, ponieważ wystarczy kilka minut, by uzyskać nawet do kilkunastu ofert w jednym miejscu. Wyszukiwarki ubezpieczeń pozwalają też porównać oferty i zweryfikować wszystkie szczegóły.

OWU, bez niego nie podpisuj umowy

Regulamin każdego dobrowolnego ubezpieczenia, zależny jest od wewnętrznej polityki poszczególnego ubezpieczyciela. To oznacza, że wyłączenia, okresy karencji czy nawet zasady wypłacania odszkodowań mogą się znacznie od siebie różnić. Dlatego ważne jest, by za każdym razem czytać OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Nawet jeśli agent nam szczegółowo wszystko wytłumaczył albo mamy wrażenie, że na stronie znaleźliśmy wszystkie, interesujące nas informacje, to i tak należy poświęcić nieco więcej czasu i przeczytać OWU. To jest bardzo ważne, zwłaszcza by wiedzieć, za co tak naprawdę płacimy. Dopiero bowiem w OWU zapisany jest szczegółowy zakres ochrony. Później może się okazać, że np. mimo poważnych strat po burzy, ubezpieczyciel nie chce ich pokryć, ponieważ w umowie było wyłączenie od działania pioruna.

Jak mieć pewność, że polisa, którą chcemy podpisać, jest dla nas idealna?

Żargon prawniczy, kilka kartek zapisanych drobnym drukiem i niuanse, których zwyczajnie nie rozumiemy. To skutecznie zniechęca do czytania regulaminów, OWU czy umów. Nie warto jednak iść tą drogą. Jeśli czegoś nie rozumiemy, umówmy się na spotkanie z agentem, czy zadzwońmy na infolinię (rozmowy są nagrywane, zapisujmy, z kim rozmawialiśmy, kiedy i o której godzinie). Dobrowolne polisy można idealnie dopasować do naszych potrzeb, ale również można je łatwo pominąć, jeśli właśnie nie doczytamy poszczególnych zapisów.

Dlaczego nie warto oszukiwać?

Zatajenie niektórych informacji może wpłynąć na niższą cenę polisy, ponieważ nie każde oszustwo można od razu zweryfikować. Jednakże już przy zgłoszonej szkodzie wiele rzeczy wychodzi na jaw. W przypadku OC ubezpieczyciel nie może odstąpić od wypłaty odszkodowania, ale ma prawo do rekalkulacji składki i postępowania karnego. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, podanie nieprawdziwych informacji może skutkować nawet niewypłaceniem odszkodowania.

Nie kupuj więc ubezpieczenia w worku, zwłaszcza jeśli masz tyle narzędzi weryfikacyjnych pod ręką. Pośpiech jest tutaj najgorszym doradcą, sprawdź więc ceny, porównaj szczegóły i miej pewność, że podpisana polisa jest dla Ciebie najlepsza.