Strona korzysta z technologii Cookies (zobacz Polityka prywatności). Jeśli nie zgadzasz się z tym opuść stronę.

Gdzie najtaniej kupimy OC? Najnowszy ranking ubezpieczycieli

Najtańsze OC w 2017 roku - to jedna z njczęściej wyszukiwanych fraz wśród polskich kierowców. Nic w tym dziwnego. Najważniejszym kryterium wyboru poszczególnej polisy OC wciąż jest jej jak najniższa cena. Dlatego tak naprawdę wszelkie dodatki mają dla kierowcy mniejsze znaczenie, bo co z tego, że ubezpieczyciel zapewni nam podstawowe Assistance czy Zieloną Kartę, jeśli za roczną polisę OC trzeba będzie zapłacić ponad 1000 złotych? Ma to swoje odzwierciedlenie także w rankingach, gdzie o najlepszej ofercie przesądza zwyczajnie najniższa cena. Gdzie zatem OC AC w 2017 roku kupimy najtaniej? Przygotowana specjalnie dla Państwa tabela cen OC w 2017 rozwieje nasze wszelkie wątpliwości.Najlepsza oferta u Liberty Ubezpieczenia i Axa Direct

Według porównywarki finansowej Total Money najtańszą propozycję polisy OC zaoferuje Liberty Ubezpieczenia i Axa Direct. Na możliwych 168 punktów te dwa towarzystwa ubezpieczeniowe uzyskały najlepszy wynik - 128 - Liberty i 126 - Axa Direct. Wynika z tego, że właśnie tam kierowcy mają szansę zakupić najtańsze OC komunikacyjne w 2017 roku. Dobra cena czeka zarówno tych bezszkodowych kierowców, jak i tych, którzy w poprzednim roku mieli mniej szczęścia i zaliczyli jedną, a nawet dwie stłuczki. Na trzecim miejscu z ilością 100 punktów uplasował się natomiast Link4. W rankingu znalazła się także Aviva (miejsce 4 – 83 punkty), Ergo Hestia (miejsce piąte – 77 punktów), a peleton dobrych cen zamyka Uniqa z najmniejszą ilością punktów – 44.

Najtańsze OC AC w 2017 roku w Liberty?

Z pewnością wyniki rankingu mogą być dobrą podpowiedzią, gdzie szukać najtańszych ofert, jednakże warto też pamiętać, że cena OC jest wypadkową poszczególnych, bardzo indywidualnie określonych preferencji, a przez to może znacznie odbiegać od wyliczanych w rankingach przykładów. Jeśli bowiem pod lupę weźmiemy wyliczenia dla 9-letniego VW Golfa V ze zgłoszonymi dwoma szkodami w poprzednim roku, to okaże się, że najlepszą ofertę w Warszawie i w Poznaniu zaoferuje nie Liberty Ubezpieczenia czy Axa Direct, ale znajdująca się na przedostatnim miejscu w rankingu Ergo Hestia. Także we Wrocławiu właściciele polis powinni dobrze śledzić oferty ubezpieczycieli, ponieważ tam, korzystne warunki zaoferuje np. Uniqa. Kierowca, który w roku poprzednim na koncie miał dwie stłuczki, zapłaci aż 300 złotych mniej niż np. w Link 4.

Wciąż jednak np. dla właściciela Forda Focusa z Poznania gwarantem najniższych cen będzie Liberty Ubezpieczenia i Axa Direct. 42 - letni kierowca z wypracowaną 60% zniżką zapłaci za najtańsze OC tylko 603 zł w Liberty i 729 zł w Axa Direct. Zestawiając to z jedną z najdroższych ofert w Generali – 1282 zł, można przyznać, że miejsce pierwsze dla Liberty jest jak najbardziej zasłużone. Warto więc korzystać z kalkulatora online, ale też prześledzić wszystkie promocje w internecie, dobre ceny bowiem możemy wypracować sobie sami, np. płacąc kartą kredytową bądź wykupując dodatkowe ubezpieczenie np. na dom.

Każdy kalkulator ma swój ranking?

Porównując kilka różnych marek samochodów, można odnieść takie wrażenie. Nie zawsze bowiem oferentami najniższej ceny będzie bowiem Liberty czy Axa. W niektórych miejscowościach najtaniej będzie w Benefii, w Avivie czy w Link4. I nie jest to żadnym przekłamaniem, a jedynie potwierdzeniem, że na cenę OC wpływa wiele, bardzo indywidualnych czynników. Dlatego rzeczywiście najniższe ceny na 2017 rok w każdym kalkulatorze mogą prezentować się zupełnie inaczej i tym samym wskażą innego zwycięzcę rankingu. Np. dla Opla Corsy z 2010 roku o poj. 1,2 benzyna najniższą cenę nie tylko w małej łódzkiej miejscowości Skierniewice, ale także w Katowicach (woj. śląskie), zagwarantuje niewymieniana w żadnym rankingu Benefia. 39 - letnia mieszkanka Katowic z 60% zniżką na koncie najtańsze OC roczne w kwocie 640 złotych znajdzie właśnie w Benefii.

Choć należy dodać, że ujemną stroną tej oferty jest brak Assistance, które w podstawowej wersji otrzymamy już np. w Avivie i w podobnej kwocie, bo 649 złotych na rok. Z ceną 646 złotych obroniło się także MTU, które rzeczywiście dla małych miejskich samochodów może zaoferować wciąż bardziej atrakcyjną cenę, niż zwycięzcy rankingu Total Money. Z kolei dla młodych kierowców dobre oferty ma Allianz, tam 28 – letni mieszkaniec Warszawy dla swojego 9 - letniego VW Golfa przy 20% zniżce, polisę OC kupi za 1393 zł na rok. Nieco drożej będzie w Allianz – 1558 zł, ale za to z Assistance i NNW.

W małej miejscowości faktycznie taniej?

Przewidywane i na rok 2017 podwyżki zdecydowanie zrewolucjonizowały rynek polis OC. Wszystko kręci się jak karuzela i zdecydowanie nabiera coraz większego tempa, dlatego pewne, utarte w latach poprzednich, stereotypy wcale nie muszą mieć przełożenia na dziś czy nadchodzące jutro. Co jednak jest pewne, to niższa cena w mniejszych miejscowościach. Jeśli jednak zestawimy stawkę OC dla opisanego już wcześniej Opla Corsy zarejestrowanego np. w Katowicach i małej miejscowości Radzionków (woj. śląskie), to przekonamy się, że różnica wcale nie jest taka wyraźna. Oto tabela cen OC z 2017 roku dokładnie wykazująca poziom tej zależności:

Marka pojazdu

Miejscowość

Cena za roczne OC

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Opel Corsa

Katowice

640

Benefia

646

MTU

649

Aviva

Opel Corsa

Radzionków

599

Aviva

603

Allianz

635

MTU

 

Jak więc widać, jedynie 51 zł zapłacimy mniej, kupując w Radzionkowie w TU Aviva. Jednakże tabela cen OC z województwa wielkopolskiego pokazuje już nieco inną zależność.

 

Marka pojazdu

Miejscowość

Cena za roczne OC

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Opel Corsa

Poznań

702,81

Link4

740

Aviva

810

Allianz

Opel Corsa

Oborniki

538

Link4

573

Aviva

611

Allianz

 

Tym razem najniższe ceny OC na rok 2017 oferuje nam Link4, zarówno w przypadku Poznania (702,81 zł), jak i Oborników (538 zł). Różnica jednak między większą a mniejszą miejscowością  jest znaczna i wynosi około 200 złotych na rok. Jeszcze większa różnica rysuje się przy Volkswagenie Golfie (1,6 benzyna) z 2008 roku.
 

Marka pojazdu

Miejscowość

Cena za roczne OC

Towarzystwo ubezpieczeniowe

VW Golf

Szczecin

1363

MTU

1373

Allianz

1474

Benefia

VW Golf

Lubczyna

939

MTU

949

Allianz

1151

Aviva

 

Dysonans między małą a większą miejscowością zamyka się więc aż w 300 złotych na rok. Znaczenie może mieć jednak fakt, że ubezpieczenie dotyczy kierowcy, który ze względu na młody wiek (28 lat) i krótki okres posiadania prawa jazdy, uzyskał dopiero 20% zniżek. Dla młodych kierowców ceny na rok 2017 mogą być więc bardzo wysokie. Np. 24 – letni mieszkaniec Wrocławia, chcąc ubezpieczyć 17 – letnią Hondę Civic (1,5 benzyna) najtańsze ubezpieczenie z tytułu OC znajdzie w Gothaer – 3793 zł na rok. O 200 złotych taniej polisę OC zaoferuje mieszkańcowi Warszawy Liberty– 3573 zł. Najkorzystniejszą ofertę znajdzie natomiast mieszkaniec Katowic, który w You Can Drive ubezpieczy swoją Hondę Civic za 2845zł i za 2853 zł na rok w Liberty.

W 2017 roku opłaca się jeździć bezpiecznie!

Od tego roku szkodowi kierowcy będą surowo ukarani wysoką ceną polisy OC. I choć nie można założyć, że każdy sprawca stłuczki jest piratem drogowym, to niestety trzeba uwzględnić fakt, że wysokie odszkodowania za spowodowane straty, solidnie pustoszą kasy towarzystw ubezpieczeniowych. Dlatego nie ma się co łudzić, przy obliczeniu składki z co najmniej jedną stłuczką na koncie, będzie dużo drożej. Ile? Nawet ponad 50% zwyżki! Niemożliwe? Jak najbardziej. Przykładowo szukający ubezpieczenia dla swojego 17- letniego BMW 3, 41 - letni mieszkaniec Warszawy, posiadający 60% zniżki, otrzyma najlepszą ofertę w wysokości 1066 zł w Liberty Ubezpieczenia i 1184 zł w Aviva. Jeśli jednak zgłosi, że w poprzednim roku spowodował jedną kolizję drogową, to najtańsze OC komunikacyjne znajdzie w Avivie w kwocie już 1612 zł.

Liberty jeszcze surowiej potraktuje szkodowego kierowcę, oferując polisę OC na 2017 rok w kwocie 1827 zł. Zdecydowanie najmniej korzystnie wypada Link 4, w którym cena polisy OC po 1 stłuczce wzrośnie aż o 100%, do kwoty 2718 zł. Wynika z tego, że po szkodzie, najkorzystniej jest prześledzić stawki w Aviva. Tam bowiem podobnie, jak w Warszawie i w Łodzi kierowca zapłaciłby bowiem za OC 1089 zł na rok, a po zgłoszeniu szkody 1477 zł. To dobra cena, jeśli wziąć pod uwagę, że w Liberty roczna polisa OC w kwocie 1229 zł wzrośnie aż 2069 zł po zgłoszeniu stłuczki.

Rodzinnie znaczy bezpiecznie i wciąż tanio?

Co wcześniej obniżało cenę polisy OC i budowało pozytywny obraz bezpiecznego kierowcy, to z pewnością rodzinny charakter pojazdu. Według statystyk bowiem rodzice, którzy przewożą swoim samochodem małe dzieci, jeżdżą wolniej i ostrożniej. Obecny na tylnym siedzeniu fotelik dziecięcy automatycznie obniżał więc stawkę o kilka dobrych punktów. Jak pod tym względem kształtują się ceny na rok 2017? Oto tabela cen OC w 2017 roku:
 

Marka i model pojazdu

miasto

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Cena polisy OC

Ilość dzieci

Wypracowana zniżka 

Ford Focus

Katowice

Liberty

627

1

50% (kobieta)

Link4

859

Aviva

881

Rzeszów

Liberty

589

Link4

753

Generali

774

VW Passat

Katowice

Aviva

669

2

60% (mężczyzna)

Allianz

843

Link4

883

Warszawa

Aviva

826

Liberty

853

Link4

908

 

Za AC w 2017 roku jeszcze drożej?

Gdzie kupimy najtańsze AC w 2017 roku? Jeśli prezentowanego w rodzinnej wersji Passata z 2012 roku 45 – letni mieszkaniec Warszawy będzie chciał również ubezpieczyć od kradzieży czy zdarzeń losowych, to cena za pakiet wzrośnie do 1824 zł i najtańszą ofertę zaoferuje Link4. Drożej będzie w Katowicach i choć tam również właściciel Passata najtaniej ubezpieczy się w Link 4, to za pakiet zapłaci już ponad 2200 zł na rok. Tanio nie będzie również w Rzeszowie, tam za pakiet najtańszego OC AC trzeba będzie zapłacić około 1800 zł (samo OC w Link4 to natomiast tylko 654 zł!). W pakietowej ofercie niekwestionowanym zwycięzcą jest natomiast Axa Direct. Niezależnie czy np. 42 – letni kierowca będzie chciał ubezpieczyć rocznego Opla Corsę w Warszawie (1552 zł), Rzeszowie (1379zł) czy w Poznaniu (1656 zł), za pakiet OC AC NNW i ASS najlepsze ceny znajdzie właśnie w Axa Direct.