Strona korzysta z technologii Cookies (zobacz Polityka prywatności). Jeśli nie zgadzasz się z tym opuść stronę.

Wypadków coraz więcej, to i OC coraz droższe?

Jak podaje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Polscy kierowcy nie grzeszą grzeczną jazdą. Szczególnie na drogach zagranicznych. Zgodnie z raportem z 2016 roku nie tylko spowodowali więcej wypadków, ale również częściej decydowali się na jazdę za kółkiem bez ważnego OC. UFG i PBUK apelują o bardziej zdroworozsądkową jazdę.Zagraniczne drogi sprzyjają szybkiej jeździe?

Pomimo wielu reformom, stan dróg w Polsce daleki jest od ideału. Z powodu wielu dziur, wiecznym remontom na autostradach i związanymi z nimi korkami i ograniczeniami ruchu, nie pędzimy tak szybko jakbyśmy chcieli. Co innego u naszych zachodnich sąsiadów. Drogi gładkie jak masełko w Niemczech, Włoszech i Francji usypiają naszą czujność, a noga sama pcha się do wciśnięcia “gazu do dechy”.

Mamy podwójną złą informację. Po pierwsze, radary na drogach niemieckich, francuskich, holenderskich są wszędzie. Dodatkowo, tamtejszy rząd stwierdził, że o radarach nikt informowany być nie musi. Jeśli więc przekroczymy znacznie dozwoloną prędkość nie bądźmy zaskoczeni, jeśli po paru tygodniach otrzymamy swoje zdjęcie w kopercie wraz z zakazem jazdy na miesiąc lub dłużej oraz grzywnę w wysokości co najmniej 200 euro. Tak. Ceny za przekraczanie prędkości lub łamanie innych przepisów ruchu drogowego w krajach zachodu są tak wysokie jak jakość tamtejszych dróg.

Jak często łamiemy przepisy?

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nie kryło wzburzenia w kwestii tego jak bardzo zwiększyła się liczba wypadków spowodowanych na drogach zagranicznych. Co gorsza, coraz częściej osoby, które spowodowały zdarzenie drogowe nie posiadały ważnej polisy OC. Oto szczegółowe dane:

Liczba zdarzeń drogowych spowodowanych przez Polaków na zagranicznych drogach:

 1. 2016 - 62 tys.

 2. 2015 - 51 tys.

 3. 2014 - 46 tys.

 4. 2013 - 44 tys.

Wysokość odszkodowań, które musiały opłacić firmy ubezpieczeniowe ofiarom wypadków spowodowanych na zagranicznych drogach przez polskich kierowców:

 1. 2016 - 9 mln zł

 2. 2015 - 5 mln zł

 3. 2014 - 8 mln zł

 4. 2013 - 4 mln. zł

Zgodnie z raportem PBUK najwięcej wypadków jest spowodowanych przez kierowców, którzy poruszają się na zagranicznych drogach w celach handlowych i zarobkowych.

Oto kraje, w których spowodowaliśmy najwięcej zdarzeń drogowych:

 1. Niemcy - 50% wszystkich wypadków spowodowanych na drogich zagranicznych

 2. Wielka Brytania - 8% wszystkich wypadków spowodowanych na drogich zagranicznych

 3. Francja - 7,5% wszystkich wypadków spowodowanych na drogich zagranicznych

 4. Włochy - 6,5% wszystkich wypadków spowodowanych na drogich zagranicznych

Jazda bez OC to jak jazda bez trzymanki!

Kolejne dane, które pragniemy Państwu przekazać są równie alarmujące. Ilość osób, które nie tylko spowodowały wypadek ale również nie osiadały ważnego OC wciąż rośnie.
 

Rok

Ilość zdarzeń drogowych spowodowanych przez kierowców nie posiadających ważnego ubezpieczenia OC

2016

369

2015

285

2014

365

2013

232