Fiat

Marka Fiata od lat jest na stałe wpisana w historię polskiej motoryzacji. Mimo, iż czasy „obowiązkowego” Fiata 126p czy „luksusowej” wersji 125p dawno się skończyły, to wciąż marka ta należy do najczęściej wybieranych przez Polaków. W stajni Fiata znajdziemy bowiem coś terenowego, rodzinnego, jak i małego, idealnego na miejskie drogi. A jaka jest obecnie cena za ubezpieczenie naszego Fiata? Czy tanie auto to również tanie ubezpieczenie OC?

Perełka włoskiej motoryzacji – historia Fiata

Wszystko rozpoczęło się za sprawą dwóch Włochów – Roberto Biscaretti di Ruffia oraz  Giovani Agnelli, którzy ponad sto lat temu, w 1899 roku założyli fabrykę samochodów w Turynie – F.I.A.T. - Fabbrica Italiana Automobili Torino. Pierwszym znanym, również w Polsce samochodem z logo Fiata, był popularny Fiat Zero. Zainteresowanie tym samochodem było tak ogromne, że tylko w ciągu trzech lat fabryka wyprodukowała aż 2000 modeli. Sukcesy Fiata i to w całej Europie przełożyły się też na szybki rozwój firmy, jeszcze w 1922 roku wybudowana została kolejna fabryka Fiata w Lingotto, a w 1939 w Mirafiori. Zapotrzebowanie na modele Fiata były tak ogromne, że w 1939 roku powstała kolejna fabryka, tym razem w Turynie, a ogólne zatrudnienie we wszystkich fabrykach wynosiło już 55 000 osób. Kolejne lata to etap produkcji słynnych modeli 500 i 600, jak i powstanie dwóch włoskich fabryk również na terenie Polski – w Bielsku Białej i w Tychach, gdzie produkowany jest Fiat 126p i 125p.

Kilka lat później FSO na licencji Fiata produkować będzie również popularnego w Polsce Poloneza. Włoski koncern jednak nie poprzestawał na produkcji własnych modeli, dobra kondycja finansowa pozwoliła na przejmowanie także różnych innych marek samochodowych, jak Lancia, Ferrari czy później Alfa Romeo i Maserati. Jeszcze w latach osiemdziesiątych Fiat świętuje wprowadzenie na rynek kilku całkiem świetnych modeli jak Panda, Uno czy Tipo. Lata dziewięćdziesiąte, upływające pod znakiem Cinquecento czy rodzinnego Palio Weekend nie należą jednak już do tych udanych. By więc odrobić poważne straty, Fiat zaczął ekspansję na rynki zagraniczne, z czego wyjątkowo upodobał sobie część wschodnią Europy, gdzie promował swoje auta jako symbol innowacji za przyzwoitą cenę. W 2009 roku rozpoczęły się pertraktacje Fiata i Chryslera na temat fuzji tych dwóch marek, czego efektem jest powstanie nowego koncernu z siedzibą w Holandii pod nazwą Fiat Chrysler Automobiles.

Ile w Polsce kosztuje ubezpieczenie OC Fiata Doblo?

Nadchodzi taki czas, kiedy naszego ukochanego kabrioleta czy sportowego „ogiera” musimy wymienić na bardziej przestronne auto, najlepiej takie z dużym bagażnikiem i miejscem na koło zapasowe i dwa wózki dziecięce. Oferta Fiata pod tym względem jest dość szeroka i trzeba przyznać - imponująca. Dobrym przykładem jest tutaj choćby Fiat Doblo, który nie tylko będzie oszczędny pod względem spalania, ale również pod względem opłat za ubezpieczenie komunikacyjne OC. Oczywiście końcowa cena za OC czy AC zależna jest od rocznika, pojemności czy nawet wyposażenia, a także od wieku kierowcy czy wypracowanych już zniżek za poprzednie lata.

Produkowane w Brazylii, a potem również w Rosji Doblo pojawiło się w 2001 roku. Proste w budowie z wygodnymi, zarówno w wersji dostawczej jak i rodzinnej, przesuwanymi drzwiami Doblo I produkowane były do 2007 roku. Potem projektanci Fiata przeprowadzili mały lifting, nadając Doblo nieco łagodniejszego, bardziej nowoczesnego kształtu.

Doblo zakupimy zarówno w wersji Diesla, jak i benzyny. Szeroka gama silników pozwala auto dopasować do naszych potrzeb, wybierając choćby bardziej ekonomiczny 1,2 o mocy 65 KM benzyniak bądź nieco szybszy Diesel o pojemności 1,9 (Multijet 120) i o mocy 120KM. By nie przepłacać na ubezpieczeniu OC AC, a także na rachunkach za paliwo, ale także, by móc łatwo pokonywać każde trasy, nawet te bardziej górzyste, można zdecydować się na model 1,3 Diesel o mocy 85 KM bądź 1,4 Benzynę o mocy 77 KM.

Korzystając z kalkulatora OC i wyliczając składkę OC za ubezpieczenie komunikscyjne dla Fiata Doblo wyprodukowanego w 2007 roku o pojemności 1,3 Diesel, przebiegu około 140 000 km, przy wypracowanej zniżce 30% za kontynuację bezwypadkowego ubezpieczenia zapłacimy najtaniej w Liberty Direct, Aviva - około 400 złotych.

Oczywiście należy pamiętać, że dane te są mocno uśrednione, ważny jest bowiem także wiek kierowcy, okres posiadania prawa jazdy itd. Wystarczy na przykład, że dla obciążenia nas w codziennych obowiązkach, zechcemy, by nasz najstarszy syn – świeżo upieczony kierowca odbierał regularnie swoją siostrę ze szkoły. Jego młody wiek, a także krótki staż kierowcy dość mocno odbije się na cenie ubezpieczenia. Podając te same, co wyżej parametry, ale dodając młodszego kierowcę (19 lat i niecały rok prawo jazdy) w Aviva zapłacimy aż o 300 złotych więcej na rok, najtańsza natomiast będzie oferta Axa – około 550 złotych, za OC już z Assistance.

Na cenę końcową ubezpieczenia komunikacyjnego natomaist nie ma wpływu to, czy nasz silnik to Diesel o pojemności 1,3, czy benzyna 1,4. Sawki bowiem za ubezpieczenie przy obu wersjach są niemal identyczne.

W mieście i w górach – Fiat Sedici i cena OC

Wielu kierowców szuka samochodu, który idealny będzie na miejskie drogi i wąskie miejsca  parkingowe, ale również sprawdzi się w zimowych warunkach czy górzystych wertepach. W ofercie Fiata warto się przyjrzeć miejskiemu crossoverowi  - Sedici, który z napędem na cztery koła, dwulitrowym Dieslem i pojemnym bagażnikiem, z pewnością okaże się celnym strzałem w dziesiątkę. Swoją premierę Sedici, jako małe, sportowe autko miało w 2006 roku. Fiat oferuje go w wersji benzynowej (1,6) i dieslowej (1,9). Benzyniaka możemy dodatkowo zakupić z napędem na dwa albo na cztery koła.

Z trzech wersji wyposażeniowych – Fresh, Dynamic i Emotion z pewnością każdy dobierze coś dla siebie. Nowy Sedici to rząd około 80 000 złotych (Diesel 2,0), jednakże używany model z 2010 roku w wersji benzynowej kosztuje już tylko około 25 000 złotych.

Pod względem wyboru ubezpieczenia OC, dla miejskich, małych samochodów z pewnością najlepszy jest MTU. Korzystając z kalkulatora OC online dla Fiata Sedici z 2010 roku o pojemności 1,6 Benzyna (napęd 4x2, wersja Fresh) wyliczymy składkę w MTU o wysokości około 350 złotych za rok. Cena ta dotyczy kierowcy powyżej 36 roku życia, z 30 % zniżką za bezszkodową jazdę i 10 letnim stażem jako kierowca. Jeśli dodamy do tego Assistance i NNW to zapłacimy około 400 złotych.

Dobrą ofertę prezentuje także Liberty Direct, który  OC i Assistance dla tego modelu oferuje w cenie około 380 złotych. Cena jest dość korzystna, jeśli zestawimy ją na przykład z propozycją z PZU, gdzie dla wybranego przykładu stawka OC wynosi aż około 650 złotych. MTU, Liberty Direct czy Aviva korzystnie wypadają także dla wersji Diesel 4x4 wersja Dynamic. Tutaj dla modelu Sedici z 2010 roku przy zniżce 30% stawka w szybkim kalkulatorze OC wyniesie między 410 (MTU i Liberty) a 450 złotych (Aviva).

Fiat 500 – marzenie młodych kierowców. Cena OC

Mały, zgrabny i do tego z ekonomicznym silnikiem o pojemności 1,2 bądź 1,4 l Fiat 500 jest ulubieńcem wśród młodych kierowców, zwłaszcza kobiet. Model ten właściwie od zawsze związany jest z koncernem Fiata. Pierwsze egzemplarze wyprodukowano we włoskich fabrykach, jeszcze przed II wojną światową. Obecny Fiat 500 po mocnym liftingu zewnętrznym i wzmocnionym silniku produkowany jest od 2006 roku, również w polskiej fabryce. Popularność nowego Fiata była tak duża (między innymi w 2008 roku zdobył on nagrodę Europejskiego Samochodu Roku), że od 2009 roku zaczęto produkcję wersji Kabriolet (Fiat 500 C), a od 2012 w wersji Minivana (Fiat 500L). Dla młodego kierowcy, który nie ma jeszcze skończonych 26 lat, nie posiada też żadnych zniżek za bezszkodową jazdę najlepszą ofertę zaprezentuje Liberty Direct w wysokości 580 złotych na rok za OC plus Assistance (Dla Fiata 500 z 2008 roku o pojemności 1,2 i z przebiegiem około 120 000 km). W You Can Drive Hestii, znanej z rzekomego niedoliczania zwyżek dla kierowców poniżej 26 roku życia czy z małym stażem kierowcy, przyjdzie nam zapłacić aż o 300 złotych więcej. Natomiast kompletnie nieopłacalne będzie wybranie MTU, Link4 czy Proama, gdzie za OC zapłacimy ponad 1000 złotych.

Ceny polis innych samochodów

Cadillac .

Cadillac
Ceny OC AC NNW dla wybranych modeli Escalade, CTS, czy SRX. Czy ubezpieczenie Cadillaca jest drog...

Smart .

Smart
Cena ubezpieczenia komunikacyjnego dla samochodu Marki Smart. Ile kosztuje polisa OC dla Smart Fo...

Aixam .

Aixam
Czterokołowce bez prawa jazdy? Takie rzeczy tylko w Aixam. Jaka jest cena ubezpieczenia komunikac...

Volkswagen .

Volkswagen
Cena OC AC Assisatance dla samochodów marki VOLKSWAGEN. Ile kosztuje ubezpieczenie komunikacyne d...