Auto używane, a cena ubezpieczenia OC

Czy to z oszczędności, czy ze świadomego wyboru, coraz częściej, decydujemy się na zakup samochodu używanego. Jak powszechnie bowiem wiadomo, w chwili kupna samochodu i wyjechania nim z salonu traci on na wartości około 10-15% wartości rynkowej. To nie sprzyja chęci zakupienia “funkiel nówki” prosto od producenta. Ponadto, jak wiadomo, nowe niekoniecznie znaczy jakościowe i o wysokim standardzie. Wolimy zatem kupić paroletnie auto, które może znacznie przewyższać standardem zakupiony samochód w salonie i robić, tak bardzo pożądany przez nas, efekt “ŁAŁ!”. Dla przykładu, za 37 tysięcy możemy kupić nowego Fiata Panda z silnikiem benzynowym 1.2 o mocy 69 KM w kolorze czerwonym. Za tę cenę kupimy BMW x3 z silnikiem 2.0 diesel z 2008 roku o bardzo wysokim standardzie (skórzane fotele, ksenony, podgrzewane fotele i kierownica, napęd na 4 koła, panoramiczny dach). Jak pokazują najnowsze statystyki, Polacy najczęściej wybierają wariant starszy, ale efektowniejszy.

De gustibus….

Jak wiadomo nad gustami lepiej nie dyskutować. Jednak jak wskazują wszelkie znaki na niebie, częściej decydujemy się na samochód starszy, ale o wyższym standardzie. W 2016 roku Polacy sprowadzili aż 300 tysięcy samochodów używanych. W tym samym roku mniej niż 150 tysięcy nowych samochodów wyjechało z placówek dealerów samochodów nowych fabrycznie. Skąd taki wybór? Oczywiście, na pierwszym miejscu chodzi o cenę. Samochód nowy jest znacznie droższy niż używany. Pozatym, samochód nowy oznacza bardzo drogie ubezpieczenie OC, a także AC. Co ciekawe, nie tylko za nowy samochód zapłacimy drogie OC.

Cena ubezpieczenia OC, a wiek samochodu

Jak wskazują najnowsze wyliczenia cen OC AC za pośrednictwem porównywarki i kalkulatora OC z 2016 i 2017 roku, rocznik samochodu ubezpieczanego ma duży wpływ na cenę OC. Co ciekawe, najwięcej zapłacimy zarówno za OC dla samochodów z rocznika 2016 i 2017 jak i za samochody, których produkcja miała miejsce wcześniej niż w roku 2005. Podsumowując, zarówno samochody najnowsze jak i najstarsze należą do grupy większego ryzyka ubezpieczeniowego i za ubezpieczenie tych samochodów zapłacimy więcej. Skąd te różnice w cenie ubezpieczenia?

Po pierwsze, jak wynika z danych zebranych przez likwidatorów szkód komunikacyjnych, osoby kupujące nowe auto z salonu chcą zaimponować innym i pochwalić się swoim nowym nabytkiem. Jeżdżą przez to bardziej brawurowo, nieostrożnie. Są to też osoby zamożne, najczęściej lekarze, stomatolodzy prawnicy, właściciele dużych firm, pracujący nawet 14 godzin dziennie i wszędzie się spieszący, wiecznie zmęczeni. Włściciele tych pojazdów cechują się większa szkodowością. Ubezpieczyciel z tego powodu decyduje się na zwyżki w cenach polisy komunikacyjnej. Z kolei wysoki koszt OC aut produkowanych przed 2006 rokiem jest związany z, przeważnie, złym stanem technicznym pojazdu, częstymi usterkami na drogach. To przyczynia się do większej ich wypadkowości i szkodowości.

Chcesz zapłacić mało za OC? Kup samochód z rocznika 2006-2015

Ubezpieczyciele dowodzą, że najmniej szkód powodują osoby, które posiadają samochody z rocznika 2006-2015. To właśnie kierowcy i właściciele tych samochodów decydują się na najrozsądniejszą jazdę. Oczywiście automatycznie przekłada się to na korzystną cenę OC.

Oto jak dokładnie kształtują się ceny ubezpieczenia OC w 2017 roku w zależności od rocznika samochodu.

Rocznik samochodu

Średnia cena ubezpieczenia OC w Polsce samochodu z danego rocznika

2017

1500 zł

2016

1100 zł

2015

800 zł

2014-2011

722 zł

2010

800 zł

2009

811 zł

2008

850 zł

2007

882 zł

2006

930 zł

2005-2003

950 zł

2002-2000

1060 zł

Polskie auta nie grzeszą...nowością?

Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów, które reprezentuje 13 czołowych europejskich producentów samochodów osobowych, samochodów ciężarowych i autobusów, w Polsce samochodów fabrycznie nowych nie jest za wiele. Rocznikowo nasze samochody pozostają daleko w tyle na tle całej Europy. Średnia wieku pojazdów jeżdżących po polskich drogach to 14 lat. Prawie 16 milionów pojazdów w Polsce ma więcej niż 10 lat. Średnia wieku pojazdów w całej Europie to 9 lat. Oczywiście wyprzedza nas nasz zachodni sąsiad - Niemcy, oraz takie państwa jak Dania, Belgia, Szwecja, Francja, a nawet Czechy, Słowacja, Węgry. Wszystko wskazuje na to, iż nie tylko zasobność portfela ma wpływ na kupno auta starszego, ale również chęć posiadania samochodu wyższej klasy (BMW, Mercedes, Audi), którego cena pierwotna jest zawrotna (300-600 tys. zł za nowy egzemplarz). Nie zmienia jednak to faktu, iż statystyki wykazują, że chcemy na samochód wydać nie więcej niż 20 tys. złotych.

Skorzystaj z porównywarki OC i AC i zapłać najmniej

Jedyną skuteczną radą na najlepsza ceną za ubezpieczenie komunikacyjne jest skorzystanie z porównywarki OC AC online. Dzięki niej za jednym zamachem sprawdzimy ceny OC praktycznie wszystkich ubezpieczycieli w Polsce, dobierzemy ubezpieczenia dodatkowe. Dzięki zakupom online otrzymamy dodatkowe zniżki za pakiet ubezpieczeń OC AC NNW Assistance.

Powiązane tematy