Cena OC w 2017 roku

Choć decyzja o podwyżkach cen obowiązkowych polis ubezpieczeniowych była wśród towarzystw ubezpieczeniowych kolektywna, to realizowana była już z różnym skutkiem. To bowiem od polityki wewnętrznej firmy zależało, na jakim poziomie podnoszone były ceny. Niektóre towarzystwa windowały ceny aż o ponad 100%, w innych zaś podwyżki były wręcz kosmetyczne, na kilkunastoprocentowym poziomie. Choć w przypadku OC wciąż najistotniejsze jest to, gdzie najtaniej, to warto przyjrzeć się też gdzie zapłacimy najdrożej. Kto więc najbardziej podwyższył ceny OC?


Ceny za OC w górę aż o 134%?

To jest realne, wystarczy zerknąć do kalkulatora online, by przekonać się, że 56–letni pan Zbigniew z Warszawy, mimo posiadania 60% zniżki, za ubezpieczenie OC dla swojego wysłużonego Fiata Punto nie zapłaci już 400 złotych na rok, a ponad 700 złotych. Te 700 złotych też będzie najniższą ofertą w lipcu 2017 roku. Strach więc spojrzeć na dół tabeli kalkulatora, gdzie cena za OC wyniesie nawet 1400 złotych. Taką cenę, według Mfind zaoferuje np. Aviva, która ceny miała podnieść aż o 130%. Na stronie Ubea znajdziemy jednak zupełnie inną informację.

Według Ubei bowiem Aviva podniosła ceny jedynie o 12%. I chciałoby się rzec, że prawda leży jak zwykle pośrodku, lecz w tym przypadku bardziej po stronie Ubei. Korzystając z indywidualnego kalkulatora Avivy, można przekonać się, że cena jest jeszcze o wiele niższa, niż ta wyliczona z kalkulatora. Tam bowiem, dla 56-letniego właściciela Fiata Punto z Warszawy, posiadającego 60% zniżki, cena za OC wyniesie poniżej 600 złotych. Według Rankomatu najdroższą ofertę przedstawi natomiast MTU – około 1118 złotych za roczne OC z podstawowym Assistance i NNW w pakiecie. I tu informacja, podana przez wyszukiwarkę mfind, że MTU swoje ceny w ciągu ostatniego roku podniósł aż o 58%, może być prawdziwa. MTU nigdy nie należało do najtańszych ubezpieczycieli, jednakże również nie do najdroższych. Dziś te tzw. miejskie ubezpieczenia zdecydowanie nie są już na kieszeń miejskich kierowców.

Cena za OC w 2017 coraz częściej powyżej 1000 pln?

Benefia, Uniqa czy Generali to firmy, które nawet przy maksymalnej 60% zniżce, zaoferują polisę OC powyżej 1000 złotych. Taki statystyczny Kowalski, tata dwójki dzieci, jeżdżący Volkswagenem Passatem kombi, posiadający 60% zniżek i zamieszkały w Poznaniu musi się liczyć z OC nawet na poziomie 1300 złotych, np. w Uniqa. Także Benefia, która według mfind podniosła stawki aż o 98% zaoferuje podstawowe OC dla 42–letniego kierowcy z Poznania za kwotę około 1100 złotych. Około 1000 złotych za OC zapłacimy także w PZU, InterRisk czy Ergo Hestia. Także w Generali nie będzie taniej.

Znamienne jest jednak tutaj, że Generali bardzo długo nie windowało cen, a do teraz. Natomiast w ciągu ostatnich trzech miesięcy polisa OC wzrosła aż o 21%. Według Ubei średnia stawka, jaką trzeba zapłacić za polisę OC w Generali to 2287 złotych. Choć Gothaer zadecydował o wiele niższej podwyżce, na poziomie 8%, to średnia stawka polisy nie jest dużo niższa – około 2150 złotych na rok.

Młodzi mają wszędzie tanio, tylko nie w You Can Drive?

Jak wiadomo marka You Can Drive, należy do Ergo Hestii i powstała z myślą o młodych, niedoświadczonych kierowcach. To właśnie tam mieli oni znajdować ubezpieczenia w przystępnej cenie. Okazuje się jednak, że You Can Drive również zdecydowało się na podwyżki i to, patrząc na obecne ceny, dość wysokie. Według Ubei You Can Drive swoje ceny podniosło jedynie o 10%. Jak to więc możliwe, że średnia stawka polisy OC, oferowana przez You Can Drive to 2320 złotych?

Z pewnością wynika to z faktu, że młodzi kierowcy nie korzystają ze zniżek, a wręcz odwrotnie, płacą dość wysokie frycowe. Brak doświadczeń w prowadzeniu pojazdów i młody wiek (do 26 roku życia) sprawia, że oferta 1000 złotych za roczne OC, byłaby wręcz spełnieniem marzeń młodego kierowcy. Na rynku dla nich jest bardzo drogo. You Can Drive podniósł ceny niewiele w górę. Czy to oznacza, że jest tym samym najtańszy na rynku? Niestety nie. Cena OC w 2017 roku dla 21–latka z Poznania, który właśnie uzyskał prawo jazdy i zamierza w tym roku opłacić swoją pierwszą w życiu polisę OC dla Fiata Punto z 2010 roku, You Can Drive zaoferuje OC w kwocie 4800 złotych. Bardzo drogo, ponieważ w Axa Direct 21–latek zakupi polisę już za 3200 złotych. I co dziwne, Axa Direct również w tym roku podniosła ceny, średnio między 7 a 20%.

Tabela can OC w 2017 roku

Poniższa tabela przedstawia ceny OC w 2017 roku zgodnie z wyliczeniami porównywarki internetowej OC. Przyjęto, iż osoby, którym wylicza OC nie posiadały żadnej szkody komunikacyjnej.

Model, marka, rocznik pojazdu

Płeć i wiek kierowcy

ubezpieczyciel

cena OC w 2017 roku

Fiat Punto, 2010

mężczyzna, 21 lat

You Can Drive

4 800 pln

Fiat Punto , 2010

mężczyzna , 21 lat

Axa Direct

3 200 pln

VW Passat Kombi, 2007

mężczyzna, 35 lat

Uniqua

1 300 pln

Ford Mondeo, 2005

mężczyzna, 42 lata

Benefia

1 100 pln

Fiat Punto, 2008

mężczyzna, 56 lat

Aviva

600 pln

BMW 5 sedan, 2003

kobieta, 37 lat

PZU

1200 pln

Opel Vectra kombi, 2009

kobieta, 40 lat

Link4

800 pln

Alfa romeo, 2002

kobieta, 31 lat

Ergo Hestia

1500 pln

 

Dlaczego cena OC w 2017 roku może jeszcze wzrosnąć?

Końcówka roku 2017 może przynieść kierowcom niezbyt miłą niespodziankę. Według ekspertów, szykuje się kolejna, również wysoka fala podwyżek. Powody są dwa – rosnące wypłaty odszkodowań, jak i likwidacja zwolnienia z VAT dla nabywanych przez ubezpieczycieli usług(likwidatorzy szkód, usługi medyczne, wypożyczalnie flot pojazdów itp.). To jednak znów, gdzie i w jakim stopniu nastąpią podwyżki, zależy od wewnętrznej polityki danego ubezpieczyciela. Jednak, co do jednego, nie ma żadnych wątpliwości – ci, co jeżdżą bezpiecznie i przepisowo wciąż będą w grupie najmniej płacących, za polisy ubezpieczeniowe, kierowców.