Jak jest koszt polisy OC w 2018 roku?

 


Obliczanie ceny OC wciąż przypomina grę w ruletkę. Nawet w bardzo krótkich odstępach czasowych ceny mogą się znacznie różnić od siebie, a kolejnym podwyżkom wciąż nie ma końca. Również w ostatnim kwartale 2017 roku wielu ubezpieczycieli zdecydowało się na podniesienie cen ubezpieczeń. Stawki rosną wolniej niż w poprzednich kwartałach, ale wciąż kierowcy odczuwają to w swoich kieszeniach. Kto więc płaci najwięcej i co wpływa na koszt polisy w 2018 roku?

Jak obliczana jest Twoja polisa OC?

Bez wątpienia, co najbardziej wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego OC, to historia ubezpieczeniowa, a więc:

- wysokość zniżek,

- wiek kierowcy,

- staż za kółkiem.

Jednakże ubezpieczyciele biorą pod uwagę też inne czynniki. Również ważne jest np.:

  • miejsce zamieszkania - wmiejscowościach, gdzie jest duże natężenie ruchu, większa ilość zarejestrowanych pojazdów, a także większa ilość wypadków czy kolizji, ubezpieczenie może być droższe nawet o 30 – 40% (na tanie polisy nie mogą więc liczyć np. mieszkańcy Wrocławia bądź Warszawy),
  • marka i model samochodu,
  • pojemność silnika,
  • przebieg.

Nie zawsze, ale w przypadku większości ubezpieczycieli musimy również odpowiedzieć na pytania takie jak:

  • ilość pokonywanych rocznie kilometrów,
  • wykonywany zawód,
  • sposób wykorzystania pojazdu,
  • jak często pojazdem będą przewożone dzieci.

to trudno jest rzeczywiście jednoznacznie określić, ile kosztować będzie polisa OC dla konkretnego pojazdu. Cena, bowiem jest ustalana indywidualnie.

Gdzie porównać ceny OC?

Jeśli przykładowo porównamy ceny dla VW Golf z 2010 roku (40–letni mieszkaniec Warszawy, 60% zniżki), to różnica między najtańszym a najdroższym ubezpieczeniem wyniesie aż 500 złotych. Ubezpieczyciele nie mają odgórnie narzuconych granic cenowych, jeśli więc nie preferują np. młodych kierowców albo tych, zgłaszających większą ilość szkód, to narzucają im dodatkowe zwyżki. Ubezpieczyciele bowiem nie mogą odmówić sprzedaży polisy OC, ale mogą klienta skutecznie zniechęcić np. wysoką ceną. Dlatego dobrym miejscem weryfikowania stawek i kupowania polisy OC jest kalkulator OC. Wystarczy kilka minut, by podać wszystkie dane i by wyszukiwarka online wskazała oferty aż kilkunastu ubezpieczycieli w jednym miejscu.

Kto zapłaci najdrożej za OC?

Wraz z zaostrzeniem polityki cenowej polis ubezpieczeniowych, zmieniono także kryteria naliczania cen. I tak podwyżki, które od dwóch lat widoczne są na polskim rynku, w różnym stopniu dotykają poszczególne grupy kierowców. Ci z dużym doświadczeniem, wysoką ilością zniżek, owszem płacą więcej, ale nie tyle więcej, co młode, niedoświadczone osoby. Tę grupę podwyżki dotknęły najbardziej. Kierowcy do 26 roku życia nie mogą korzystać z żadnych zniżek, nawet jeśli od wielu lat posiadają prawo jazdy i opłacają polisę OC. Dla osób, które dopiero co odebrały prawo jazdy i nie ukończyły 20 roku życia, polisa może wynieść nawet 4000 zł. Sporo, jednak odwołując się do statystyk policyjnych, to właśnie kierowcy z tej grupy powodują najwięcej wypadków i kolizji drogowych.

Drugą grupą, która mocno odczuła i odczuje w 2018 roku zmianę polityki cenowej, są tak zwani szkodowi kierowcy. Czasy, kiedy w ramach przejścia do konkurencji nie podwyższano stawki OC już dawno minęły. Dziś, kierowca nie tylko nie może liczyć na taryfę ulgową, ale musi się liczyć, że cena jego polisy wzrośnie nawet o 100%. Oczywiście ma znaczenie, ile tych szkód zgłosimy, w jakim wymiarze i ile zniżek posiadamy, pewne jednak jest, że od kilku lat opłaca się jeździć bezpieczniej. 

Ubezpieczyciele podwyższają ceny, a kierowca sobie obniża. Jak?

Wyszukiwarki polis i kalkulatory online stwarzają nie tylko możliwość znalezienia najatrakcyjniejszej ceny, ale również uzyskania dodatkowych rabatów. Płatność za zakup online, kartą kredytową czy opłacenie polisy z góry na cały rok z pewnością się opłaca, ponieważ cena polisy może obniżyć się nawet o 15 – 25%. Istnieją też inne możliwości obniżenia ceny polisy. Dla osób, które nie posiadają żadnych zniżek, rozwiązaniem jest zakup pojazdu na spółkę z osobą bardziej doświadczoną, np. z dziadkiem, który coraz rzadziej wyprowadza swoją Skodę z garażu, ale na koncie posiada 60% zniżek. Taniej będzie też w pakiecie. Często przy wykupieniu OC, AC, ASS i NNW, polisa NNW jest już doliczona bez dodatkowych opłat, a OC tańsze. Ubezpieczyciele też zaoferują zniżki przy zakupie polisy na nieruchomość, życie czy zdrowie. Przy zakupie nowego pojazdu bądź wyboru formy leasingowej stawki ubezpieczeń mogą być zawarte już w cenie pojazdu bądź w miesięcznej racie.

OC wysokie, ale kary za jego brak jeszcze wyższe również w 2018 roku!

Nawet jeśli oferta OC w 2018 roku nie zadowoli nas w pełni, to nie warto jeździć bez ważnej polisy. Po pierwsze, UFG coraz efektywniej wyłapuje nieuczciwych kierowców, a po drugie za polisę i tak trzeba będzie zapłacić wstecz. Do tego UFG naliczy spore kary, aż 4000 złotych, jeśli właściciel auta osobowego będzie jeździł bez polisy OC dłużej niż 14 dni. Drogo kosztuje też zagapienie się i nieprzedłużenie umowy na czas. 3 dni spóźnienia to przeszło 800 złotych!