Jak kupić tanie OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to coroczny problem każdego kierowcy. Zastanawiamy się, jak kupić tanie OC, co zrobić, żeby obniżyć składkę, a jednocześnie otrzymać niezawodne i dobre jakościowo ubezpieczenie. Na dzień dzisiejszy w Polsce funkcjonuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych i czasami w tym tłumie trudno o wyłonienie odpowiedniej dla siebie opcji. Poszukujemy informacji dotyczących tego, jak kupić tanie OC, ale często agenci przedstawiają nam swoją ofertę tak, że mamy wrażenie, że to właśnie ona jest dla nas najkorzystniejsza.


Tanie ubezpieczenie OC jest możliwe, trzeba tylko przejrzeć dokładnie oferty wszystkich ubezpieczycieli i porównać je ze sobą. Okazuje się bowiem, że proponują oni całkiem odmienne stawki, oraz warunki takiego ubezpieczenia. Całkiem oczywiste jest jednak, że osobna rozmowa z każdym z przedstawicieli jest niemalże niemożliwa, bo nikt z nas nie ma tyle czasu, żeby umawiać się na konsultacje z tyloma agentami. Alternatywą staje się więc kalkulator OC. Obecnie OC i AC przez Internet cieszą się dzisiaj popularnością, więc musi mieć to jakiś powód.

Tanie OC dzięki kalkulatorowi OC

O ile każde towarzystwo ubezpieczeniowe udostępnia na swojej stronie przelicznik, wskazujący orientacyjne koszty ubezpieczenia, to wypełnianie tak wielu formularzy po prostu mija się z celem. OC i AC przez Internet sprawdzimy za pomocą kalkulatora, który obejmuje oferty wszystkich ubezpieczycieli. W aplikacji online wypełniamy tylko jeden formularz i już po kilki chwilach mamy dostęp do porównawczych cen kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Tani kalkulator OC to więc idealne wyjście dla osób zabieganych, które jednocześnie chcą płacić za swoje ubezpieczenie jak najmniej.

Standardowo kalkulator OC wyposażony jest w pola, w których umieścić musimy dane o marce i roku produkcji samochodu, a także podać swoją datę urodzenia, przebieg auta, typ silnika, czy sposób, w jaki garażujemy samochód. Kalkulator OC zawiera czasami tylko podstawowe informacje, innym razem natomiast jest dokładniejszy i wymaga podania większej ilości zmiennych. Im więcej informacji od nas wymaga, tym dokładniejsze i jednocześnie pewniejsze jest jego wyliczenie. Dane, które przedstawia nam kalkulator OC całkowicie zgodne z prawdą, a zawieranie umowy jest wiążące.

Jak kupić tanie OC, czyli zrezygnuj z wizyty u ubezpieczyciela

Towarzystwa ubezpieczeniowe nauczyły nas, że nawet, jeśli płacimy drogo, to i tak wrócimy po kolejną polisę. My sami również przyzwyczailiśmy się do tego, że jej odnowienia dokonujemy z drodze do pracy, czy na zakupy, czyniąc to „przy okazji”. Niestety, żeby zawrzeć tanie OC nie opłaca się bezpośrednio odwiedzać ubezpieczyciela. Ubezpieczenia typu Directy, czyli te zawierane przez Internet są znacznie korzystniejsze cenowo. OC i AC online to nie tylko wygoda i pewność, ale i niższa cena. Ci ubezpieczyciele, którzy oferują taki sposób zawierania polisy są jednocześnie najtańszymi na rynku. Na dzień dzisiejszy ubezpieczenia Directy oferują między innymi AXA, PZU, czy Link4.Tani kalkulator OC pozwoli nam wyliczyć, które towarzystwo w danym przypadku zagwarantuje najniższe koszty.

OC, AC przez Internet  to doskonały sposób na obniżenie wydatków, które tak nas nie miną. W naszym kraju ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, musi je posiadać każdy właściciel samochodu. Jednakże tanie ubezpieczenie OC niczym nie różni się od tego, za które zapłacimy więcej. Zakres ubezpieczenia jest praktycznie taki sam w przypadku każdej firmy ubezpieczeniowej, jedyne różnice mogą nastąpić w przypadku ubezpieczenia AC. To może różnić się zakresem i niższa cena może iść w parze w niższą jakością. Przed podpisaniem umowy warto więc dokładnie zapoznać się z zasadami ubezpieczenia. Tani kalkulator OC wylicza zarówno kwoty samego AC, jak i AC oraz OC, dla pewności można sprawdzić, ile kosztuje w danym towarzystwie każda z opcji.

Jakie towarzystwa oferują tanie ubezpieczenie OC?

Kilka towarzystw ubezpieczeniowych w naszym kraju odznacza się szczególnie niskimi cenami. Tanie OC to domena przede wszystkim Link4, Liberty Direct, czy AXA. Każdy ubezpieczyciel oferuje tańszy wariant określonej grupie kierowców i tym samym sprawia, że to właśnie oni są skłonni w danym miejscu to ubezpieczenie kupić.

  • Dla przykładu kierowcy, którzy o kilkunastu czy kilkudziesięciu lat prowadzą bezszkodową jazdę, mogą liczyć na najniższe ceny w Link4. Ubezpieczyciel ten oferuje tanie OC kierowcom, którzy są dla niego „pewni”, tj. posiadają niedrogie samochody i są w średnim wieku.

  • Liberty Direct z kolei preferuje kierowców doświadczonych i jednocześnie posiadaczy aut średniej klasy. Jeżeli więc jeździsz od wielu lat, a Twój samochód mieści się w klasie średniej, warto udać się po polisę właśnie do Liberty Direct.

  • Bardzo ryzykownie postępuje natomiast Ergo Hestia, ubezpieczyciel wychodzi naprzeciw i najtańsze ubezpieczenie oferuje ludziom młodym i niedoświadczonym. Zazwyczaj wiek poniżej 25 lat jest przeszkodą w uzyskaniu niższej stawki. W Ergo Hestia to właśnie tacy kierowcy dostają tanie ubezpieczenie OC.

Z wyliczeń w kalkulatorach wynika, że stosunkowo najtańszym towarzystwem jest Link4, natomiast najdroższym i tym samo mało popularnym, Gothaer.

Jeżeli zastanawiasz się więc jak kupić tanie OC, nie ma innego wyjścia, jak tylko prześwietlić na wylot różne oferty i dopasować swój profil do tego towarzystwa, które oferuje najkorzystniejszą cenę. Tani kalkulator OC umożliwia bardzo dokładne wyliczenie, a szybkość i wygoda dokonywania transakcji przemawiają na korzyść ubezpieczeń Direct. Do OC, AC przez Internet przekonuje się coraz większa grupa ludzi. Kiedyś wszyscy musieliśmy słono płacić za ubezpieczenia komunikacyjne, dziś, kiedy na rynku istnieje taka konkurencja ceny są znacznie niższe, a ubezpieczyciele ciągłymi obniżkami chcą zwabić do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów. Każdy chce mieć tanie OC i dlatego szukamy ofert, które pozwalają nam zaoszczędzić.

Czy zawsze najtaniej znaczy najlepiej?

Na polskim rynku ubezpieczeniowym od wielu lat trwała prawdziwa wojna cenowa. Zaniżanie cen obijało się bardzo niekorzystnie na dochodach ubezpieczycieli, ale nie mieli oni wyjścia, gdyż kierowcy zawierając umowę kierowali się przede wszystkim ceną danego ubezpieczenia. Od teraz ma to ulec całkowitej zmianie za sprawą ustawy o BSL, czyli bezpośredniej likwidacji szkód, do jakiej musi zobowiązać się każdy ubezpieczyciel. Tanie ubezpieczenie OC nie będzie już więc jedynym powodem, dla którego kupujemy polisę.

BSL to ryczałtowe rozliczenia między towarzystwami, które polegają na tym, że ubezpieczyciele będą się ze sobą rozliczać na podstawie ustalonych kwot, a nie tak jak do tej pory, osobno po rzeczywistych kosztach, jakie generują dane szkody. Zryczałtowaniu podlegać będą:

  • szkody do określonej kwoty

  • wypadki, w których udział brały tylko dwa samochody

  • uszkodzenia aut bez szkód osobowych

W efekcie nie tylko cena ubezpieczenia ma być decydująca podczas wyboru polisy, także warunki danego ubezpieczyciela, czyli innymi słowy mówiąc, więcej klientów zdobędą Ci, którzy zaproponują lepsze warunki likwidacji szkód.

Tani kalkulator OC może nam pomóc, ale nie tylko on pokazuje, jaką opcję najbardziej opłaca się wybrać. Decydujące zdanie należy również do samych towarzystw ubezpieczeniowych, bo to od nich zależy, czy za jakiś czas ludzie będą się zastanawiać nie, jak kupić tanie OC, tylko jak kupić OC na dobrych warunkach. My natomiast możemy korzystać z narzędzi, takich jak kalkulator OC oraz własny rozsądek i zdecydować, czy kierujemy się wyłącznie ceną, czy również renomą danego ubezpieczyciela.