Najtańsze OC - jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie w gąszczu ofert?

Jaka jest najlepsza polisa OC? Wciąż ta najtańsza! Każdy ubezpieczyciel musi bowiem w ramach opłaconego ubezpieczenia zagwarantować te same warunki. Owszem, może dorzucić zieloną kartę czy darmowe Assistance, ale to wciąż najniższa cena powinna decydować o naszym wyborze. Jak  więc upolować tą najniższą? Zwyczajnie, sprawdzić w kalkulatorze lub porówywarce online, które towarzystwo zaoferuje nam najkorzystniejsze warunki cenowe.


Dlaczego to cena przy OC jest najważniejsza?

Zakres obowiązkowych ubezpieczeń, a także zasady przyznawania odszkodowań regulowane są odgórnie ustawą i niezależne od wewnętrznej polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zupełnie więc inaczej niż w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, takich jak AC NNW, Assistance, gdzie rzeczywiście im niższa cena, tym zakres opcji uboższy. O jednym, o czym ustawa w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia nie decyduje, to o cenie. Tutaj więc ubezpieczyciel ma pełną dowolność. Dlatego właściciel samochodu powinien porównać wszystkie oferty ubezpieczycieli, zwłaszcza że wpływ na cenę ma nie tylko marka czy model samochodu, ale również wiek kierowcy, zniżki za bezszkodową jazdę czy miejsce rejestracji pojazdu. To oznacza, że ceny mogą się znacznie różnić i jeśli przeprowadzimy kalkulację tylko u jednego ubezpieczyciela, może się okazać, że zwyczajnie przepłacamy. 

Wyszukanie najtańszej oferty OC jest naprawdę bardzo proste!

Towarzystw ubezpieczeniowych na rynku polskim jest naprawdę sporo i każdy zapewnia kierowcy polisę OC. Mało tego, w zasadzie u każdego ubezpieczyciela na stronie internetowej, znajduje się kalkulator online, gdzie w ciągu kilku minut wyliczymy składkę OC. Jeśli jednak będziemy chcieli zweryfikować ceny u ponad 20 ubezpieczycieli, to wyliczenia zajmą nam cały dzień, a w dodatku uzyskiwanie poszczególnych cen na różnych stronach, utrudnia skuteczne porównanie wszystkich ofert. Zdecydowanie łatwiej i szybciej sprawdzimy ceny polis OC za pomocą wyszukiwarki, porównywarki online. Kalkulator OC online działa podobnie, musimy wprowadzić wszystkie nasze szczegółowe dane, ale na koniec uzyskamy informacje o cenie nie od jednego towarzystwa, ale co najmniej kilkunastu. Mało tego, trzy oferty możemy ze sobą porównać (np. decydując się też na AC, zweryfikujemy, co dokładnie oferuje nam ubezpieczyciel), a na koniec dopasowaną do potrzeb polisę zakupimy również online. 

Jakie ceny znajdziemy w kalkulatorze online?

Wszystko zależy od danych, jakie wprowadzimy, bo to na ich podstawie obliczana jest składka OC. Poniżej prezentujemy przykładowe wyliczenia dla kierowców w różnym wieku i różnych marek pojazdów:

 

Samochód

Kierowca

Towarzystwo Ubezpieczeniowe

Cena

Fiat Punto

2007 rok Benzyna 1,2

Mężczyzna, 20 lat, woj. opolskie,

0% zniżki

Axa Direct

2052,00

Opel Corsa

2010 rok benzyna 1,3

Kobieta, 23 lata,

Woj. warmińsko–mazurskie,

0% zniżek

Axa Direct

1313,00

Renault Megane

2012 rok benzyna, 1,6

Mężczyzna, 36 lat

woj. Dolnośląskie, 40% zniżki

Axa Direct

511,00

Ford Focus,

2008 rok Benzyna 1,6

Kobieta, 37 lat

woj. Podkarpackie, 60% zniżki

Benefia

425,00

Honda CR – V

2015 rok Diesel 1,6

Mężczyzna, 43 lata,

woj. Mazowieckie, 50% zniżki

Benefia

654,00

Mazda 3,

2015 rok 2,0 Benzyna

Kobieta, 41 lat

woj. Pomorskie, 50% zniżki

Link4

479,00

Mercedes, Klasa C,

2010 rok 2,2 Diesel

Mężczyzna, 55 lat,

woj. Małopolskie, 60% zniżki

Benefia

531,00

Dacia Sandero,

2014 rok Benzyna 1,2

Kobieta, 58 lat

woj. Wielkopolskie, 60% zniżek

Benefia

381,00

Audi A4,

2010 rok Diesel 2,0

Mężczyzna, 63 lata

woj. Śląskie, 60% zniżki

Link4

556,00

Skoda Fabia,

2016 rok Benzyna 1,2

Kobieta, 61 lat

woj. Świętokrzyskie, 60% zniżki

Benefia

343,00

Dane, które musisz podać

Każda składka OC wyliczana jest indywidualnie, dlatego konieczne jest podanie  jak największej ilości danych, które będą mieć wpływ na cenę polisy. Dane dotyczące pojazdu znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, zaś informacje dotyczące kierowcy spiszemy z dowodu osobistego. W formularzu musimy podać jeszcze kilka innych istotnych szczegółów, jakich?

W pierwszej tabeli wypełniamy dane o naszym pojeździe. Rocznik, pojemność, ilość drzwi oraz określamy dokładnie wersję pojazdu (informacja zamieszczona w dowodzie rejestracyjnym). Może się jednak zdarzyć, że kalkulator nie znajdzie wersji pojazdu według danych z Info-ekspert, wtedy nie uzyskamy wszystkich ofert cenowych, ale możemy skontaktować się z doradcą telefonicznie. Najczęściej dzieje się tak, w przypadku nowszych, mniej popularnych modeli samochodów bądź mocniejszych silników. W kolejnej tabeli należy podać informacje, dotyczące użytkowania pojazdu, przebieg pojazdu, szacowany przebieg roczny, kolor, a także ewentualne uszkodzenia.

Kto jeździ Twoim autem i ile ma lat?

Następnie uzupełniamy dane dotyczące właściciela bądź właścicieli pojazdów. Tutaj czas może się wydłużyć, w zależności od tego, czy pojazd jest użytkowany przez jednego właściciela, dwóch, bądź czy pojazdem będą jeździć dodatkowi kierowcy. Te informacje są bardzo ważne i również odbijają się na cenie polisy. 

Jeśli zamierzamy użyczać pojazdu naszemu młodszemu synowi, to również musimy podać taką informację. Jeśli dane te zataimy, a syn spowoduje wypadek, ubezpieczyciel może żądać regresu wypłaconego odszkodowania. Na niższą cenę polisy może mieć także wpływ nasz stan cywilny, wykonywany zawód, czy fakt przewożenia autem małych dzieci. Warto wiec formularz bardzo skrupulatnie uzupełnić. Na koniec podajemy dane o dotychczasowym ubezpieczeniu. U jakiego ubezpieczyciela wykupiliśmy poprzednią polisę, ile zniżek nam przysługuje, a także czy w ostatnim czasie spowodowaliśmy jakieś kolizje. Jeśli jednak wcześniej podamy numer rejestracyjny pojazdu, a także nasz PESEL, to informacje o posiadanych zniżkach kalkulator pobierze samodzielnie z bazy UFG.

W każdej chwili możesz wrócić do kalkulacji lub z niej zrezygnować!

Po wypełnieniu wszystkich danych kalkulator przedstawi najkorzystniejsze oferty polis ubezpieczeniowych. Nawet jeśli podamy adres e–mail czy numer telefonu, dopóki sami nie zdecydujemy o zakupie polisy OC, wypełnienie pól i przedstawienie ofert nie jest dla nas w żaden sposób zobowiązujące. Możemy więc na tym etapie zakończyć proces przeglądania i sprawdzania ofert, bądź jeśli zdecydujemy się na którąś z propozycji, przejść do zakupu ubezpieczenia i w kilka minut staniemy się szczęśliwymi posiadaczami polisy OC. Na każdym etapie możemy poprosić o kontakt z doradcą ubezpieczeniowym, który rozwieje nasze wszelkie wątpliwości dotyczące danej oferty.