OC graniczne samochodu - kiedy i jak je kupić?

Sprowadzając auto z zagranicy, nie musimy od razu ubezpieczać go na okres całego roku. Na czas przekroczenia granic czy dopełnienia formalności możemy bowiem skorzystać z ubezpieczenia granicznego bądź Zielonej Karty. W jakich przypadkach będzie ono więc obowiązkowym ubezpieczeniem i dla kogo takie OC jest obligatoryjne?

Co to jest ubezpieczenie OC graniczne?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa o ruchu drogowym, każdy pojazd poruszający się po polskich drogach, musi posiadać obowiązkową polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, że także każdy pojazd po przekroczeniu granicy musi mieć ważne ubezpieczenie z tytułu OC. Ubezpieczenie pojazdów zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej, a także Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Andory i Serbii, honorowane jest również na terenie Polski. Jeśli natomiast sprowadzane auto zarejestrowane jest w innych krajach, to bezwzględnie należy wykupić albo Zieloną Kartę, albo właśnie OC graniczne. Oprócz czasu, na jaki zawiera się OC graniczne, polisa ta nie różni się niczym więcej od standardowego OC, zawieranego na okres jednego roku. Tak samo bowiem chroni kierowcę przed konsekwencjami finansowymi, w momencie spowodowania wypadku czy kolizji drogowej na terenie Polski. Obowiązujące sumy odszkodowawcze podawane są w Euro i przeliczane na złotówki, zgodnie z obowiązującym na dany dzień zdarzenia kursem NBP. OC graniczne zawiera się na okres 30 dni, a po jego wygaśnięciu można je jeszcze przedłużyć, przy czym kolejna polisa nie może być krótsza jak 30 dni i nie dłuższa jak 12 miesięcy. Oznacza to więc, że po odprawie celnej i wykupieniu czerwonych tablic rejestracyjnych, auto jest dopuszczone do ruchu tylko przez 30 dni.

Jak kupić OC graniczne i dla kogo takie OC?

Wszędzie tam, gdzie musimy przekroczyć granicę wraz z odprawą celną, a więc również wymagane będzie zakupienie albo OC granicznego, albo Zielonej Karty znajdziemy całodobowe budki (zarówno po jednej jak i po drugiej stronie granicy), gdzie zakupimy polisę i uzyskamy ważne tablice rejestracyjne, by móc dalej poruszać się po polskich drogach. Jest to często najłatwiejszy sposób, ponieważ po pierwsze nie przepłacamy na zakupie polisy, a po drugie mamy pewność, że w przypadku kontroli drogowej, bądź co gorsza spowodowania przez nas wypadku na drodze jesteśmy bezwzględnie chronieni właściwą i ważną polisą od odpowiedzialności cywilnej.

Innym sposobem jest zakup polisy w polskim Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Możemy tego dokonać online, przez telefon bądź w placówce przed wyjazdem do konkretnego kraju, przy czym warto mieć na uwadze, iż nie wiele firm ubezpieczeniowych oferuje takie udogodnienia. Ubezpieczenie graniczne kupimy między innymi w PZU, Warta, Allianz czy też Axa Direct. Jest możliwość zakupu OC granicznego online.

OC graniczne nie jest drogie w zakupie, najtaniej dla auta osobowego można już uzyskać już w cenie 60 złotych na 30 dni bądź 120 złotych dla auta ciężarowego. Warto o nim pamiętać po przekroczeniu granic, bo poruszanie się bez ważnego OC na polskich drogach może być dla nas o wiele droższe niż jego zakup. Alternatywą ubezpieczenia granicznego czy też Zielonej Karty jest sprowadzenie auta na lawecie, choć w takim wypadku autem tym do czasu rejestracji i wykupienia ważnej polisy OC nie możemy się nigdzie poruszać.

Powiązane tematy