Ranking OC AC. Gdzie najtaniej kupimy ubezpieczenie w 2017 roku?

Kierowcy wciąż najchętniej polisę z tytułu OC kupują w systemie direct. I nic w tym dziwnego, przecież obliczenie składki za pomocą porównywarki online zajmuje tylko kilka minut, a co ważniejsze, daje przegląd najlepszych na rynku ofert. Gdzie zatem w 2017 roku najtaniej kupimy polisę OC bądź cały pakiet OC, AC i NNW?


Ranking OC w 2017 roku. Axa najtańsza?

Jak wynika z przygotowanego rankingu OC, w 2017 roku najlepszą ofertę pod względem obowiązkowego ubezpieczenia OC dla kierowców przygotowała Axa Direct. W przypadku samego OC w rankingu Ubei Axa Direct zdobyła 4,55 na 5 możliwych punktów. Wynik więc dość wysoki. Weryfikując ceny dla trzech różnych osób – 55–letniego mężczyzny, 30-letniej kobiety, regularnie wożącej jedno dziecko i dla 21 -latka, posiadającego dopiero od jednego roku prawo jazdy, również Axa Direct plasuje się dość wysoko.

Mężczyzna w wieku 55 lat, posiadający Fiata Punto, zamieszkały w Warszawie, od ponad 10 lat opłacający składki ubezpieczeniowe i posiadający 60% zniżek za bezwypadkową jazdę najlepszą ofertę uzyska właśnie w Axa Direct – 649 złotych za rok. Niedrogo zapłaciłby również w Link4, bo jedynie 683 złote i według porównywarki OC także w Benefii – 840 złotych za cały rok.

Również 30-letnia mieszkanka Warszawy, regularnie wożąca swoją 3–letnią córeczkę i posiadająca także 60% zniżek za bezwypadkową, ponad siedmioletnią jazdę najtaniej OC zakupi w Axa Direct w kwocie 689 złotych. Potem już będzie bardzo drogo. Za to samo ubezpieczenie mniej niż 1000 złotych zaproponuje jeszcze jedynie You Can Drive – 954 złote (w rankingu Ubei You Can Drive na drugim miejscu).

Także kierowcy, którzy na swoim koncie mają odnotowaną stłuczkę czy kolizję drogową mogą w Axa Direct znaleźć dla siebie dobrą ofertę. 39–letni kierowca z Warszawy, właściciel Forda Focusa z 2010 roku, po zgłoszonej w poprzednim roku szkodzie, również najlepszą cenę uzyska w Axa Direct–949 złotych na rok. Axa w tym przypadku daleko w tyle pozostawia konkurencję. Na drugim miejscu będzie bowiem Uniqa, ale już z ceną 1250 złotych i Link4, w którym OC dla kolizyjnego kierowcy kosztować będzie 1278 złotych.

Jedynie w przypadku młodych kierowców, lepszą ofertę zaoferuje Link4 – 2347 złotych (wyliczenia z Rankomat). I to jest rzeczywiście oferta na pierwsze miejsce. 21–letni mieszkaniec Warszawy z rocznym prawem jazdy zapłaciłby za to samo OC 4479 zł w Axa Direct i aż 5114 zł w You Can Drive. Jak więc wynika z wielu wyliczeń, faktycznie Axa oferuje przeważnie najlepsze oferty ubezpieczenia komunikacyjnego.

Po dodatki też do Axa Direct?

OC jest obowiązkowe. Tutaj więc nie mamy żadnego wyboru. Jednakże w przypadku Assistance, ubezpieczenia szyb czy NNW sami możemy już decydować, co z tego jest dla nas przydatne. Dodatki mogą jednak również mocno windować opłaty w górę. Cena poszczególnej polisy jest uzależniona od wysokości gwarantowanych sum odszkodowawczych. I choć znów najlepszą ofertę także ubezpieczeń dodatkowych posiada AXA Direct, to jednak zawsze warto patrzeć w pierwszej kolejności właśnie na wysokość sumy ubezpieczenia (suma gwarancyjna). To od niej zależy jaka jest górna granica wypłacanego w razie potrzeby odszkodowania z OC AC NNW.

W przypadku 30-letniej Warszawianki, matki jednego dziecka dodatek NNW, to koszt 50 złotych na rok (ubezpieczenie na kwotę 30 000 złotych). Link 4 oferuje ubezpieczenie w podobnej cenie, ale z maksymalną kwotą odszkodowania z NNW jedynie na 6000 złotych. Oprócz Axa Direct, Ubea wytypowała dwóch innych ubezpieczycieli, którzy zostali pozytywnie ocenieni przez kupujących polisy ubezpieczeniowe kierowców – Aviva (3,82) i Link4 (3,78). Z kolei śledząc oferty na podstawie Rankomatu, można wskazać także MTU, które zaraz po Link4 i Axa Direct z najniższą ceną plasuje się na trzecim miejscu (na podstawie wyliczeń dla 55 - letniego mieszkańca Warszawy, bez dzieci, z 60% zniżką na ubezpieczenie).

Autocasco – ważniejsza cena czy oferowane opcje?

Ranking OC przygotowany przez zespół AZpolisy wskazuje, że najlepszą ofertę pod względem pakietu OC + AC posiada Link4 (4,22). Trzeba jednak pamiętać, że kalkulatory podają gotowe rozwiązania, a często najniższa cena dotyczy jedynie mini casco, a więc opcji chroniącej nasz pojazd w przypadku jedynie kradzieży. Kiedy rozwijamy opcje bądź dopasowujemy ubezpieczenie do naszych potrzeb, to taniej może się okazać zupełnie gdzie indziej. Np. 30–letnia mieszkanka Warszawy, chcąc skorzystać z pełnej ochrony, ma do wyboru trzy najlepsze oferty:

  • Axa Direct za kwotę 1019 złotych,

  • Link4 niewiele drożej, bo za 1023 złote,

  • MTU ze znaczną już różnicą, bo za 1707 złotych.

Przekaz jest w miarę jasny, możemy wybierać między Axa Direct i Link4, ponieważ tam jest najlepsza cena. Zwróćmy teraz uwagę na różnice:

  • Polska i Europa – jedynie w przypadku Link4 i MTU ubezpieczenie zadziała także poza granicami kraju. Axa Direct oferuje Autocasco jedynie na terenie Polski,

  • suma ubezpieczenia – najlepsza oferta w Link4 (20 500 zł) w dwóch pozostałych przypadkach – 17 508 zł,

  • amortyzacja części – jedynie w MTU jest zniesiona, w przypadku Axa Direct jest ona na poziomie 50% a w przypadku Link4 aż 65%,

  • wysokość udziału własnego – w MTU nie ma wcale, ale minimalna szkoda musi być na kwotę 500 złotych, w Axa Direct udział własny określony jest na poziomie 15%, ale odszkodowanie wypłacane jest przy każdej szkodzie, a w przypadku Link4 minimalna szkoda musi być na 500 złotych i udział własny też jest 500 złotych.

Co ważniejsze, w przypadku MTU NNW jest już w cenie, w przypadku Link4 i Axa Direct, trzeba jeszcze nieco doliczyć, jeśli również chcemy mieć pewność, że za pobyt w szpitalu czy złamaną rękę uzyskamy odszkodowanie.

Ranking OC AC w pakiecie z  NNW wskazuje, że najkorzystniej jest w Link4 (4,21). Na drugim miejscu kierowcy docenili Avivę (4,17), a na trzecim Axa Direct (4,13). W Mfind dobrą ofertę zaoferowała natomiast także Benefia, zarówno w przypadku łączenia OC z NNW, jak i w przypadku pełnego pakietu OC, AC i NNW.

Czy OC znowu pójdzie w górę?

Wydaje się, że w 2017 roku kierowcy będą mogli nieco odsapnąć i nie szukać już nerwowo dobrych ofert z dużym wyprzedzeniem czasowym. Jak wskazują bowiem eksperci, ceny OC się stabilizują, a od kwietnia podwyżki, jeśli są, to już naprawdę na minimalnym poziomie. Zarówno w przypadku polis obowiązkowych, jak i tych dobrowolnych ceny się więc ustabilizowały. W tym roku nadal ubezpieczyciele surowiej traktują młodych kierowców, jak i tych, którzy zgłoszą z polisy za poprzedni rok stłuczkę. Dlatego do kalkulatora online trzeba wprowadzić zarówno numer PESEL, jak i dane rejestracyjne pojazdu.

Nie jest to oczywiście obowiązkowe, jednak bezpośrednio wpływa na ostateczną cenę składki. W rankingu Ubea swoje miejsce znaleźli też Uniqa, Generali, czy Gothaer, który w przypadku polis OC i AC zajął czwarte miejsce. Warto jednak pamiętać, że czasem detale decydują o cenie końcowej, dlatego każdy kierowca powinien stworzyć swój indywidualny ranking ubezpieczycieli, a ceny zestawiać na podstawie wyliczeń porównywarki internetowej ubezpieczeń komunikacyjnych.