Samochód zastępczy z OC sprawcy dla każdego

Wypadek, stłuczka, karambol nie z Twojej winy? Co zrobić jeśli Twój samochód w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia drogowego nadaje się tylko do odholowania i gruntownej naprawy? Jak dojechać do pracy, która jest oddalona o 80 kilometrów od miejsca zamieszkania? Jak zawieść dzieci do przedszkola, szkoły? Czy jeśli dojdzie do wypadku nie z Twojej winy musisz pożegnać się z zaplanowanym wyjazdem na wakacje lub ferie zimowe, świąteczne własnym środkiem lokomocji? Okazuje się, że już nie!


Samochód zastępczy z OC sprawcy od ręki dla każdego

Przerwa świąteczna, wakacje, ferie zimowe to idealny czas na dalekie wojaże po kraju i europie. Zwłaszcza jeśli posiadamy wygodny i bezpieczny samochód. Co zrobić jeśli parę dni przed zaplanowaną podróżą ktoś niespodziewanie wjedzie w nasz zderzak? Co zrobić, jeśli w wyniku kolizji nie z Twojej winy auto nadaje się tylko do solidnej naprawy lub kasacji? Na szczęście, po wielu latach batalii na sali sądowej Polacy wywalczyli to, co już dawno powinno być oczywistą oczywistością.

Samochód z OC sprawcy należy się nam na tak długo, jak długo nasz samochód jest naprawiany u mechanika lub lakiernika. Co więcej, jeśli szkodę określono jako całkowitą - możemy korzystać z zastępczego auta tak długo, jak długo zajmie nam kasacja samochodu lub sprzedaż jego wraka i kupno innego egzemplarza. Ubezpieczyciele dają nam tylko 7 dni na kupno nowego samochodu od dnia wypadku. Na pewno, jeśli odpowiednio argumentujemy i udokumentujemy powód dłuższej potrzeby korzystania z samochodu zastępczego, to na pewno ubezpieczycielowi powinno to zamknąć możliwość odwoływania się od naszej potrzeby. Dobrym powodem może być zaplanowany już wyjazd na wakacje, choroba w rodzinie lub praca od 8 rano do 18 wieczór.

Jest to niezwykle dogodne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli wyjeżdżamy w najbliższym czasie na zaplanowane już pół roku temu wakacje. Nie musimy się martwić o to jak dostaniemy się do oddalonego nawet o 1000 kilometrów hotelu. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach samochód zastępczy należy się nam również bez limitu kilometrów. Skąd taki zapis? W wyniku szkody z tytułu OC zostaliśmy poszkodowani. Ten wypadek musi jak najmniej wpływać na nasze doczesne życie i na jego poziom. Rezygnowanie z wakacji to zgodnie z prawem spory mankament i uniedogodnienie. Zwłaszcza dla naszych dzieci, które już stoją w przedpokoju gotowe do drogi.

Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Miałeś wypadek i nie wiesz od kiedy przysługuje Ci samochód z OC sprawcy? Szczerze mówiąc wszystko zależy od Twoich potrzeb, ponieważ samochód zastępczy przysługuje Ci od razu z chwilą zdarzenia drogowego. Są wypożyczalnie samochodowe, które specjalizują się w holowaniu samochodów uszkodzonych i wypożyczaniem samochodów zastępczych. Oficjalnie więc, z chwilą odholowania zepsutego pojazdu, od razu możesz otrzymać auto zastępcze. Wszystko na koszt ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Czyli z OC sprawcy.

Oto informacje, akie bezwzględnie musisz posiadać jeśli chcesz od razu otrzymać auto zastępcze:

  1. Miasto, kod miejscowości w którym szkoda zaistniała.

  2. Markę, model oraz rok produkcji pojazdu uszkodzonego (na tej podstawie będzie przysługiwało Tobie auto zastępcze z OC podobnej klasy).

  3. Datę zaistnienia szkody.

  4. Informacje czy na miejscu zdarzenia była policja oraz czy spisywane zostało oświadczenie sprawcy kolizji.

  5. Nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy oraz numer jego polisy ubezpieczeniowej (ewentualnie numer rejestracyjny pojazdu sprawcy).

Niektóre firmy, ceniąc sobie twój czas, są czynne 24 godziny na dobę. Są gotowe odholować Twój samochód do warsztatu i podstawić samochód zastępczy w parędziesiąt minut od chwili zaistnienia szkody. Na pewno będzie się to wiązać z większymi kosztami, ale te koszta spoczywają i tak na ubezpieczycielu sprawcy wypadku.

Samochód z OC sprawcy dla osób fizycznych

Niestety, wciąż bardzo często panuje przekonanie, że samochód zastępczy z OC sprawcy należy się wyłącznie tym osobom, które prowadzą działalność gospodarczą i własny środek lokomocji jest im do prowadzenia działalności niezbędny. Zgodnie z wieloma wyrokami prawomocnymi ogłoszonymi przez Sąd Najwyższy, należy raz na zawsze z błędu wyprowadzić każdego poszkodowanego. W obecnych czasach, gdy poziom i tempo życia bywają nieziemskie, samochód jest produktem ogólnodostępnym i podstawowym. A szkoda, zgodnie z ustaleniami sądów i Rzecznika Finansowego, powinna być jak najmniej przez nas odczuwalna. Jeśli więc  samochód jest dla nas codziennym i jedynym lub najważniejszym środkiem lokomocji mamy prawo do zapewnienia sobie utrzymania poziomu życia sprzed wypadku. Nie ważne jest czy jesteśmy osobami fizycznymi czy prawnymi.

Jaką wypożyczalnię samochodów z OC sprawcy wybrać?

Jeśli chodzi o wybór wypożyczalni samochód z OC sprawcy tutaj mamy spore pole manewru. Co prawda, niektóre TU zapewniają dostęp do ich własnej floty pojazdów (PZU dysponuje samochodami o napędzie hybrydowym), jednak najczęściej musimy szukać takiej firmy na własną rękę. Warto rozejrzeć się za warsztatami samochodowymi posiadającymi własną wypożyczalnię samochodów zastępczych, możliwość odholowania samochodu uszkodzonego i kancelarię prawną (to oni, a nie my będą użerać się w sądzie z ubezpieczycielem, jeśli ten uzna wysokość odszkodowania jako bezzasadną).

Jeśli potrzebujemy samochód natychmiast, warto poszukać firm zapewniających natychmiastowy dojazd na miejsce zdarzenia z samochodem zastępczym na holowniku. Oni też odholują uszkodzony pojazd pod wskazany przez nas adres warsztatu lub sami polecą daną placówkę z którą współpracują.

Stłuczka na terenie europy w strefie Schengen lub poza nią? Są i takie firmy zajmujące się obsługą szkód międzykrajowych.