Sprawdź samochód online - historia przebiegu, ubezpieczenia oraz czy było kradzione

Uważaj – nie kupuj kota w worku, zwłaszcza kradzionego. Sprawdź auto przed zakupem Online.

Jan Kowalski kupił piękne czteroletnie BMW X3 w bardzo okazyjnej cenie. Jakież było jego zdziwienie, kiedy zaledwie po tygodniu okazało się, że nabył auto kradzione? Takich przypadków jest wiele, zwłaszcza przy pojazdach sprowadzanych zza granicy. Dlatego zachowanie ostrożności i pełnej kontroli przy kupnie auta pozwoli zaoszczędzić nam kłopotów i uchroni nasze pieniądze przed oszustami.

Tę stronę  - www.historiapojazdu.gov.pl - odwiedź przed podpisaniem umowy!

Precedens sprzedawania kradzionych aut w dzisiejszych czasach nie jest rzadkością. Atrakcyjna cena pozwala na szybką finalizację transakcji, a sprzedaż auta w innym województwie utrudnia jego skuteczne i szybkie odnalezienie. Kupujący natomiast traci podwójnie – auto zostaje skonfiskowane, natomiast by odzyskać pieniądze, trzeba udowodnić winę oszustowi, co często jest bardzo trudne, a wręcz nierealne. Dlatego, zanim nasz podpis będzie widniał na umowie, warto wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl  i dysponując numerem rejestracyjnym pojazdu, datą pierwszej rejestracji i numerem VIN sprawdzić wszystkie dane na temat zarejestrowanego na terenie Polski pojazdu. Oprócz tego, czy pojazd został skradziony, baza zawiera również informacje o ważnych badaniach technicznych, opłaconej polisie OC, ilości poprzednich właścicieli czy ilości przejechanych kilometrów. Na stronę wejdziemy również za pomocą każdego telefonu komórkowego czy smartphona, z dostępem do internetu. Dzięki temu pojazd sprawdzimy w każdym miejscu, nawet krótko przed podpisaniem umowy.

Sprawdź też historię OC!

Warto pamiętać, że pojazd bez ważnego OC bądź ze stłuczką na koncie nabywamy wraz z wszystkimi tego konsekwencjami prawnymi i finansowymi. To bowiem nowy nabywca pojazdu musi upewnić się, czy pojazd ma ważne OC i jeśli nie, to najpóźniej w dniu zawierania umowy je wykupić. Weryfikacja historii pojazdu nie stoi bowiem po stronie Towarzystwa Ubezpieczeniowego, a po stronie nabywcy i to on w pierwszej kolejności jest zobowiązany upewnić się, czy pojazd ma ważne badania techniczne i tym samym jest dopuszczony do ruchu bądź czy posiada ważną polisę OC.

A co z samochodami zza granicy?

Niestety baza na stronie www.historiapojazdu.gov.pl dotyczy jedynie pojazdów rejestrowanych na terenie Polski. Jeśli więc zainteresowani jesteśmy sprowadzeniem auta zza granicy i korzystamy z pośrednika, to koniecznie sprawdźmy autentyczność wszystkich umów. Jeśli chcemy mieć absolutną pewność, że dany pojazd nie został skradziony, warto zadzwonić na policję i poprosić o sprawdzenie numerów rejestracyjnych, podając też państwo, z którego auto zamierzamy sprowadzić.

Skradzione auto a odszkodowanie z TU.

Poszkodowany w takiej sytuacji nie uzyska również odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. TU bowiem sprawdza bardzo dokładnie wiarygodność umów, zawieranych zwłaszcza z podmiotami zagranicznymi. Procedura ta jest konieczna, ponieważ w świetle prawa to właśnie Towarzystwo Ubezpieczeniowe wraz z przyznaniem sumy odszkodowawczej staje się automatycznie właścicielem pojazdu. Potwierdzenie kradzieży auta przez TU skutkuje natomiast natychmiastowym cofnięciem decyzji o rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji i wszczęciem postępowania przez prokuraturę.

Dobre oferty, a zwłaszcza wyjątkowe gratki warto więc dokładnie weryfikować, a najlepiej by mieć pewność, że  za chwilę policja nie odholuje naszego samochodu na parking policyjny, warto trzymać się daleko od pośredników.

Powiązane tematy