Ubezpieczenie opon – dobra inwestycja czy zbędny wydatek?

Awaria i wymiana uszkodzonego koła z pewnością należy do najbardziej znienawidzonych przez kierowców zdarzeń drogowych. Zwłaszcza jeśli elegancko ubrani jedziemy w delegację czy na przyjęcie urodzinowe. Niestety takie przykre niespodzianki na polskich drogach nie należą do rzadkości. Nieremontowana nawierzchnia, jak i pozostałości po zimie, wystawiają kierowcom często słony rachunek, w postaci przebitej dętki, skrzywionej felgi czy wręcz konieczności zakupu nowych opon. Warto więc pomyśleć czy nie lepiej, zamiast łapać za lewarek i męczyć się ze zmianą koła, jest się ubezpieczyć od takich sytuacji. Większość bowiem ubezpieczycieli oferuje dodatkowe Assistance na ogumienie, które dokupimy albo do OC, albo otrzymamy nawet w pakiecie z AC czy rozszerzonym Assistance gratis.

Wariant ubezpieczenia opon na rynku polskim oferowany jest przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe dopiero od paru lat. Zapewnia on najczęściej wymianę koła na miejscu zdarzenia, odholowanie pojazdu, jeśli sytuacja uniemożliwia wymianę koła na drodze, a także pokrycie kosztów naprawy, rzadziej, a praktycznie wcale zakupu czy zamontowania nowej opony. Koszty takiego Assistance opony są niewielkie, choć nie wszyscy kierowcy będą zainteresowani oddzielnym wykupieniem takiego ubezpieczenia, gdyż opcja wymiany koła uwzględniania jest również w rozszerzonych pakietach Autocasco czy Assistance.

Gdzie ubezpieczymy ogumienie?

Obecnie większość Towarzystw Ubezpieczeniowych oferuje albo Assistance w przypadku uszkodzenia koła podczas jazdy, albo uwzględnia tę opcję w swoich pakietach ubezpieczeniowych. Różnice mogą być ogromne i najczęściej dotyczą nie tylko ceny składki rocznej, ale również zakresu samego ubezpieczenia. Przyjrzyjmy się więc kto i w jakim zakresie obejmie ochroną nasze cztery koła. Towarzystw, które oferują samo ubezpieczenie opon, znajdziemy niewiele, minusem może być też fakt, że najczęściej takie ubezpieczenie dodawane jest do posiadanej już w danym TU polisy. Może się więc okazać, że aby skorzystać z takiego ubezpieczenia konieczne będzie przeniesienie polisy do innego TU.

  • HDI Asekuracja – w tym Towarzystwie możemy liczyć na zwrot kosztów naprawy koła w warsztacie samochodowym, jak i holowania pojazdu z miejsca zdarzenia, wymianę koła na miejscu wypadku, a także doradztwo telefoniczne o najbliższych serwisach naprawczych, sklepach z oponami czy punktach przechowywania opon. HDI nie przewiduje jednak zakupu nowego ogumienia, ani jego montażu. Tak samo kierowca musi na wyposażeniu posiadać koło zapasowe, jak i zestaw do jego zamontowania. W przypadku braku, ubezpieczenie traci ważność. Jeśli więc ubezpieczamy się w HDI Asekuracja, musimy mieć pewność, że nasze wyposażenie samochodu jest zgodne z ogólnymi warunkami ubezpieczeń w tym towarzystwie.

  • Axa Direct – tutaj również w ramach ubezpieczenia ogumienia wykonamy naprawę uszkodzonego koła na miejscu zdarzenia, bądź w warsztacie samochodowym, jak i odholujemy na koszt Axa Direct samochód, jeśli naprawa nie będzie możliwa na miejscu zdarzenia. Wymiana opon zawarta jest również w bardziej rozbudowanych pakietach Axa Assistance, tyle, że uwzględnia odholowanie pojazdu, bądź wymianę koła na miejscu zdarzenia. Ubezpieczyciel natomiast w ramach tych opcji nie pokryje już wymiany koła u wulkanizatora, jak i nie zapłaci za zużyte części (dętka, ogumienie).

  • Liberty Direct – ta oferta jest już bardziej korzystna, bo oprócz wymiany koła na terenie Polski, zapewnia także swoje usługi na terenie całej Europy. Związana jednak z ubezpieczeniem opon oferta Liberty Direct adresowana jest tylko do stałych bądź obecnych klientów TU, którzy już posiadają ubezpieczenie komunikacyjne w Liberty, bądź do nowych, którzy przy wykupieniu OC, bądź AC zdecydują się poszerzyć zakres ochrony dodatkowo na ogumienie.

  • Allianz – tutaj w usłudze dodatkowego ubezpieczenia „Równa droga” znajdziemy nieco więcej opcji, jak samo uszkodzenie koła czy opony. Ubezpieczenie to obejmuje bowiem również uszkodzone na skutek złej nawierzchni inne elementy pojazdu, jak felgi czy poszczególne układy: hamulcowy, zawieszenia, kierowniczy czy wydechowy. Ubezpieczenie to będzie jednak działać tylko i wyłącznie z wykupionym w Allianz Autocasco.

  • Również w Link 4 w ramach opcji Assistance Opony uzyskamy pomoc przy wymianie koła na drodze, bezpośrednio na miejscu zdarzenia, a jeśli nie będzie to możliwe to odholowanie pojazdu do warsztatu i naprawę opony, jednakże tylko do kwoty 2000 złotych.

Naprawa i wymiana koła w pakietach rozszerzonych

Fakt, iż tylko kilka Towarzystw Ubezpieczeniowych oferuje odrębne ubezpieczenie na wymianę koła, nie oznacza, że pozostałe nie dbają o bezpieczeństwo i komfort na drodze swoich klientów. Wiele firm ubezpieczeniowych bowiem pomoc przy wymianie ogumienia oferuje, jako dodatkową opcję w rozbudowanych pakietach Assistance czy Autocasco. Tak jest w przypadku Proama, która naprawę czy wymianę opon gwarantuje dla posiadaczy pakietu Super Assistance, bądź PZU, które co prawda nie zapewnia osobnego ubezpieczenia na ogumienie, jednakże wariant wymiany czy wulkanizacji opony dostępny jest w ubezpieczeniu PZU Autopomoc. Warto pamiętać, iż tego rodzaju pakiety korzystne są nie tylko ze względu na możliwość wymiany opon, ale przede wszystkim ze względu na wiele rozbudowanych funkcji, zapewniających pomoc i wsparcie PZU nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach na drodze. Ponadto także Compensa czy Uniqa zapewniają pomoc przy wymianie koła. Mają to zagwarantowane posiadacze ubezpieczenia Compensa Pomoc, do którego nabycia nie jest konieczne posiadane w Compensa polis z tytułu OC czy AC. Uniqa natomiast opcję naprawy koła zapewnia w dwóch bardziej rozbudowanych pakietach Autocasco (w Maxi opcjonalnie za dopłatą,w Mega w standardzie).

Wykupując więc rozszerzone Assistance czy Autocasco możemy także uchronić się na przyszłość od niezbyt przyjemnej zabawy z lewarkiem i wymianą koła na środku drogi w garniturze. Jednakże oferty te, zwłaszcza w przypadku Autocasco najczęściej dotyczą pojazdów nowszych i o wyższej wartości rynkowej. Z kolei rozszerzone Assistance nie należy do najtańszych opcji. Jeśli więc chcemy wzmocnić swoje ubezpieczenie obowiązkowe dodatkową ochroną kół, to najlepiej skorzystać z oferty HDI. Link 4, Liberty Direct czy Axa, które w przystępnych cenach (już od 19 złotych rocznie) oferują ubezpieczenie ogumienia. Składka jednak, tak jak w przypadku OC czy AC, uzależniona jest od wielkości posiadanych już zniżek, wieku kierowcy czy nawet marki samochodu. Co jest jednak ważne, większość TU zapewnia iż skorzystanie z ubezpieczenia opon nie wpłynie na utratę posiadanych już w OC czy AC zniżek.

Powiązane tematy